Od 9 do 22 hodin budou otevřené všechny stálé expozice a výstavy muzea na radnici na náměstí 1. máje, včetně kostela sv. Kateřiny a radničního sklepení. V hlavní budově muzea na Palackého ul. bude možné od 9 do 17 hodin navštívit Hvězdářskou věž.

V pozdně odpoledních a večerních hodinách navíc proběhne v muzeu na radnici bohatý program Muzejní noci, završený od 21 do 22 hodin nočním výstupem na Hvězdářskou věž v hlavní budově. Na radnici čekají návštěvníky dvě komentované prohlídky jedinečné výstavy portrétních miniatur, z nichž první od 16 hodinse bude věnovat technologii a průzkumu těchto unikátních malířských děl a druhá v 18.30 představí fenomén portrétní miniatury obecně a bude se věnovat také mimořádné sbírce i příběhu chomutovského právníka Richarda Goldmanna (1861–1924).

Od 17 hodin zde také bude volně přístupný workshop s pražskými odborníky, při němž se budou zkoumat portrétní miniatury a další malířská díla pomocí speciálních přístrojů, z nichž některé si návštěvníci budou moci osobně vyzkoušet. V rámci Muzejní noci na radnici je také možné splnit „miniaturní úkol“ a dostat za něj sladkou „mini“ odměnu. Podrobný program celého dne naleznete na www.muzeumchomutov.cz či na sociálních sítích chomutovského muzea.

Renáta Klucová - Umělecko-historické oddělení Oblastního muzea v Chomutově