Strhující i překvapivá kniha Diamantové oko představuje nový mistrovský historický román z nakladatelství Moba. Kniha je plná živých a uvěřitelných postav, nezapomenutelných i uvěřitelných výjevů z bojů kruté války a okamžiků nesmírné lidskosti i lásky.

Do češtiny tuto knihu z originálu The Diamond Eye přeložila Lenka Faltejsková.

Americká autorka Kate QuinnAmerická autorka Kate QuinnZdroj: nakladatelství Moba/Laura JuchaKate Quinn: Diamantové oko

V roce 1937 se v zasněženém Kyjevě život neprůbojné knihomolky, ale také studentky historie Mily Pavličenkové točí kolem práce v knihovně a kolem jejího malého syna. Hitlerova invaze do Sovětského svazu však její život naprosto změní. Mila tak dostane pušku a je vyslána do boje. Ze snaživé studentky se stane rázná smrtící odstřelovačka – lovkyně nacistů známá jako Paní smrt. Když se pak ještě mezi lidmi roznese pověst o jejích třech stovkách zásahů, udělá to rázem z Mily národní hrdinku. Je tedy vytržena z krvavých bojišť východní fronty a poslána na turné do Ameriky. Jen velmi pomalu se zde ovšem vzpamatovává z válečných hrůz i osobních tragédií a v nablýskaném prostředí hlavního města USA si najednou připadá izolovaná a osamělá.

Až se ovšem dost nečekaně spřátelí s důležitou postavou, první dámou USA Eleanor Rooseveltovou. A ještě nečekanější je obrat v jejím vztahu s jejím odstřelovačským parťákem, znamenající pro Milu výraznou změnu naštěstí k lepšímu.

Jenomže na „Paní smrt“ už někde ve stínech čeká krutý vražedný nepřítel, a ten je bohužel spolčen s démony z dívčiny temné minulosti. A možná už tak velmi brzo dojde též na rozhodující souboj jejího dramatického života.

Radek Strnad