Ocelová rozhledna 16 metrů vysoká, ve výšce 460 m nad mořem, byla postavena v letech 2010 – 2011 a slavnostně otevřena 16. června roku 2011. Stojí na Skřivánčím vrchu mezi obcemi Málkov a Zelená. Výhled z ní je jak na Krušné hory tak na hnědouhelný revír s elektrárnami Tušimice a Prunéřov.

Rozhledna se nachází asi 7 km od Chomutova mezi obcemi Málkov a Zelená. Nejlépe se k ní dostaneme, když odbočíme ze silnice č. 13/E442 z Chomutova na Karlovy Vary do obce Zelená a projedeme ji směrem na Lideň. U domova pro seniory je odbočka vpravo, odsud už se dá dojít k rozhledně jen pěšky po široké přístupové cestě. Po zhruba 500 metrech mírného stoupání dorazíme na vrchol Skřivánčího vrchu k rozhledně. Stejně tak se k rozhledně dostaneme, když vystoupíme z autobusu v obci Zelená.

Nápad postavit rozhlednu v blízkosti obce Málkov je z roku 2005. O dva roky později byla vybrána konkrétní lokalita a objevilo se to i ve strategickém plánu rozvoje obce Málkov. Mělo jít o 25 m vysokou věž, postavenou z prostředků EU. Plánovaná výška rozhledny byla nakonec snížena, a pozinkovaná konstrukce měří 16 m. Na financování se podílelo ministerstvo pro místní rozvoj a zbytek byl financován z rozpočtu obce. Výstavba započala na podzim roku 2010 a skončila v dubnu 2011. Slavnostní otevření proběhlo 16. června 2011. K vrcholové plošině vede 87 schodů. Rozhledna je přístupná celoročně. Výhled z vrcholové plošiny je jižním směrem na hnědouhelné doly s elektrárnami Tušimice a Prunéřov. Na Nechranickou přehradu, ale i Doupovské hory. Ze severní strany je výhled na vrcholky Krušných hor.


Lucie Králíková