Uživatelé EPPky, jak se aplikaci familiárně přezdívá, chůzí, během, na kole, ale třeba i na běžkách, na koni nebo v kajaku překonali za pět let trasu dlouhou 32 139 693 kilometrů. To odpovídá zhruba polovině vzdálenosti ze Země na Mars, nebo 42 zpátečním výletům na Měsíc. Pravidelní i příležitostní sportovci strávili s aplikací dohromady přes 25 milionů hodin. Pokud by si ji tedy člověk zapnul každý den na hodinu, zpětně by se dostal až někam k roku 850 před Kristem do doby, kdy Homér sepsal Ilias a Odysseu. Finanční prostředky přepočtené z vysportovaných bodů v aplikaci vyplácí neziskovým organizacím Nadace ČEZ.

„Když jsme před pěti lety projekt spouštěli, netušili jsme, že si EPPka během tak krátké doby získá oblibu 462 tisíců uživatelů. Jsme rádi, že jsme všem lidem umožnili skloubit radost ze zdravého pohybu s dobrým pocitem pomoci potřebným. S EPPkou totiž mohou pomáhat i maminky s kočárky, handicapovaní na vozíčku, děti ve skateparku, nebo senioři na vycházce v parku,“ říká ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková.

Uživatelé vybírají, komu pomohou, z projektů zaměřených na pomoc různě znevýhodněným či handicapovaným spoluobčanům, podporu místních komunit nebo ochranu životního prostředí. Obvykle se podaří potřebné body pro naplnění projektu nasbírat během několika dní, nezměnila to ani pandemie koronaviru. „Jakmile se uvolnila pravidla pro pohyb venku, vyrazili lidé sportovat. I díky krásnému počasí, které vysloveně lákalo do přírody, se během dubna projekty zařazené do EPPky opět plnily obvykle do tří až pěti dnů,“ doplňuje Michaela Ziková.

Do severních  Čech přinesla EPPka více než jedenáct milionů korun

V severních Čechách tak za pět let bylo díky sportující veřejnosti prostřednictvím aplikace EPP-Pomáhej pohybem podpořeno celkem 165 projektů za 11 090 030 korun. V Ústeckém kraji to bylo konkrétně 109 projektů za 7 345 455 a Libereckém 56 projektů za 3 744 565 korun. Uživatelé aplikace sbírali body pro neziskové projekty prostřednictvím 26 různých pohybových aktivit. Již od počátku přitom nejčastěji volí chůzi (40 %), následuje běh a cyklistika (po 20 %). Milovníci týmových sportů pak nejčastěji pomáhali potřebným nejoblíbenějšími hrami, a to fotbalem a hokejem.

V případě vyloženě zimních sportů převládají běžky, klasické lyžování i skialpinismus a také pohyb ve sněhu na sněžnicích.  Vodním vévodí kajak, paddleboard a samozřejmě plavání. Indoorové sporty zastupuje hlavně tanec,   aerobik a posilování. Oblíbené jsou i kolečkové brusle, největší nárůst loni zaznamenala kategorie Nordic walking neboli severská chůze.

Že pomoc druhým, nejen lidem ale i zvířatům  je mnohdy rychlá, svědčí fakt, že teprve v pondělí 18. května nasazený projekt Zoologické zahrady v Ústí nad Labem byl již ve středu díky EPPkařům finančně zajištěn. Za necelých 40 000 korun přitom ZOO hodlá zasíťovat novou expozici pro v přírodě ohroženého supa himalájského. Pár dravců v ní bude chován přirozeným způsobem, tedy bez zastřihování křídel. V rámci Ústeckého kraje byl i 21.května zrealizován projekt  sociálního podniku BOK & LK, který zaměstnává 22 zdravotně postižené osoby v Kadani, kde mimo jiné provozuje prádelnu, žehlírnu a malou šicí dílnu. Cílem společnosti bylo získat 60 000 korun na menší nákladní výtah pro přepravu prádla, což ulehčí práci nejen současným zaměstnancům se zdravotním postižením, ale umožní i vytvoření pracovních míst pro osoby s větším zdravotním handicapem.

Ota Schnepp - mluvčí Skupiny ČEZ pro severozápadní a střední Čechy