Naše hříbě holštýnského plemene se stalo vítězem celé výstavy a zároveň Šampionkou klisniček 2019, její jméno je Ma-tri-Ca JP.

Koně jsou mojí láskou celý život, už jako dítě jsem jezdil u dědy a babičky ve Zruči nad Sázavou v tamním jezdeckém oddíle. Děda byl sedlář a u něj jsem přičichl k tomuto řemeslu.

Jako „náctiletý“ jsem chodil do Jezdeckého oddílu Lesopark Chomutov a občas zkoušel i sedlářské řemeslo. Po vojně jsem se v jezdeckém sportu dostal na republikovou úroveň a absolvoval i výjezdy do zahraničí. Po revoluci jsem se začal věnovat více sedlářské práci, která je zároveň i mým koníčkem. Na našich sedlech jezdí nejen v Čechách, ale hlavně v Německu. Vyrábíme téměř výhradně sedla na míru koně i jezdce.

Chovem koní se zabývám již spousty let, mým životním snem bylo pořídit chovnou klisnu po hřebci světového formátu, to se mi před dvěma lety podařilo. Je holštýnského plemene a jmenuje se Wolke H po hřebci Cassini 1 z matky po Carthago.

Letošní hříbě je po hřebci Casall, který se svým jezdcem R. Bengtssonem dosáhl mnoha vítězství a umístění v nejtěžších parkurech po celém světě a je jedním z nejvýznamnějších plemeníku na světě.

Jaromír Paluska