Místo, které nabídne dětem, mládeži, jejich rodičům, lidem v našem městě a turistům novou možnost využití volného času. Ve městě tak vznikne malý, ale významný objekt, který nám bude navždy připomínat nejslavnějšího Chomutovského rodáka F. J. Gerstnera nejen jako astronoma, ale i jako projektanta první železnice na evropském kontinentě – koněspřežky z Českých Budějovic do Rakouského Linze.

Za tímto účelem Jihočeské muzeum Koněspřežky v Českých Budějovicích věnovalo Astronomické společnosti Chomutov základní kámen, který byl před pár lety pracovníky Jihočeské muzea odebrán z původního mostu při rekonstrukci koněspřežky nedaleko Dolního Dvořiště. Základní kámen se stane symbolem vzájemné podpory turistického ruchu mezi hvězdárnou F. J. Gerstnera v Chomutově a muzeem Koněspřežky v Českých Budějovicích.

Zveme všechny lidi dobré vůle na malou slavnostní akci – „ Položení základních kamenů hvězdárny F. J. Gerstnera v Chomutově“. Pojďte se v tento sváteční den projít a zastavte se na louce u bývalého kina Oko v sobotu 1. ledna 2022 v 15 hodin. Děti se mohou přijít pochlubit svými astronomickými dárky, které našli pod vánočním stromečkem. Pro nás to bude také příležitost poděkovat zástupcům města a veřejnosti za úžasnou podporu ve veřejném hlasování. Společně jsme tak naplnili heslo participativního programu – Společně tvoříme Chomutov.

Jaroslav Landa - Astronomická společnost Chomutov