„Poselství naděje, světla, jež překonává tmu, které plamínek přináší, je letos ještě aktuálnější než jindy,“ uvádí mluvčí Betlémského světla Zuzana Hrbková z Brna. Pro tento ročník vybrali pořadatelé heslo Mír překonává hranice, které se zatím daří naplňovat.

Plamínek již z Betléma doputoval letecky do Rakouska, odkud ho tamní skauti budou šířit dál. Mostečtí skauti Světlo z Betléma dále již tradičně předají několika partnerům ze Saska, z měst Annaberg-Buchholz. Marienberg, Zoblitz, Rubenau, Olbernhau a Seiffen.

Informace o Betlémském světle najdete na www.betlemskesvetlo.cz. V sekci Místní akce jsou uvedeny další detaily o dění v jednotlivých krajích, tedy i na Mostecku, v Krušných horách a v saském příhraničí.

Akci Betlémské světlo zastřešuje Junák – český skaut je největší výchovná organizací pro děti a mládež v Česku. Za posledních 14 let se počet skautek a skautů v zemi zvýšil ze 40 tisíc na více než 66 tisíc.

Skauting vede k formování charakteru, přináší mladým lidem dobrodružství a partu kamarádů. Je největším hnutím mladých na světě – hlásí se k němu 60 milionů dětí, mladých lidí a dospělých dobrovolníků ve 216 zemích světa. Více na www.skaut.cz.

Z Betléma až do Mostu, Krušných hor i do Saska: skautky a skauti z Mostu přivezou již po třiadvacáté plamínek Betlémského světla. Prozářit může také váš domov.

V sobotu 12. prosince 2020 si vánoční plamínek na hraničním přechodu Drasenhofen – Mikulov přebrali brněnští skauti. O týden později, tedy v sobotu 19. prosince, se pak rozjede vlaky po Česku. Během cesty se o něj starají skauti a skautky, díky kterým se dostane do všech regionů země. V Mostě si skautky a skauti připravili pro veřejnost několik možností, kdy bude Betlémské světlo možné získat a odnést si jej domů.

Betlémské světlo je symbol míru a přátelství a pro mnoho domácností nepostradatelná součást vánočních svátků. Cestu z Betléma do Vídně absolvuje letecky. Z Vídně tradičně přivážejí Betlémské světlo brněnští skauti a skautky, kteří také koordinují následný rozvoz vlaky po všech koutech Česka. Ten začíná v sobotu 21. prosince ráno a skautští dobrovolníci se ho ujmou již po jednatřicáté. Přesně ve 13:31 se Betlémské světlo rozzáří i v Mostě na vlakovém nádraží.

Od soboty 19. 12. až do Štědrého dne si budou moci lidé od mosteckých skautů Betlémské světlo připálit a odnést do svých domovů nejen v Mostě:

19.12. od 15 do 16 hodin v Oseku v kulturním centru

20.12. od 14 hodin v areálu Lesná v Krušných horách

21.12. od 15 do 16 hodin v Oseku v kulturním centru

22.12. od 19 hodin v areálu Lesná v Krušných horách


V Mostě skauti světlo nabídnou:

23.12. od 16 do 18 hodin na 1. náměstí u vánočního stromu

24.12. od 13 do 15 hodin na 1. náměstí u vánočního stromu

 

Skauti pošestnácté přivezou Betlémské světlo 23. 12. také do saského příhraničí na Chomutovsku a Mostecku. Letos, vzhledem k saskému lockdownu, pouze na uvedené hraniční přechody:

12:30 Kovářská, kostel

13:30 hraniční přechod Vejprty / Barenstein

14:30 hraniční přechod Hora sv. Šebestiána / Reitzenhain

15:30 hraniční přechod Kalek / Rubenau

16:30 hraniční přechod Brandov / Olbernhau

17:30 hraniční přechod Nová Ves v Horách / Deutschneudorf

17:45 - 18:15 Nová Ves v horách, park naproti obecnímu úřadu

18:30 - 18:45 Hora sv. Kateřiny, kostel

 

Michal Tarant - Skauti Most