Školy jsou zavřené, žáci se učí on line a  i učitelé se snaží pomoci tam, kde je to nutné. Dali k dispozici své školní pomůcky, které momentálně nejsou k výuce potřeba. Školní 3D tiskárny nezahálí, ba naopak. „V průběhu čtrnácti dnů byly zatíženy tak, že  téměř vypovídají poslušnost,“ sdělila Ing. Vlasta Galuszková, zástupkyně SPŠ a VOŠ, která se obětavě zapojila do akce 3D tiskem proti koronaviru ve spolupráci se Statutárním městem Chomutov, chomutovskou knihovnou, Domečkem Chomutov a 3D tisk pro Kadaň. Čtyři školní tiskárny dokázaly vyrobit 250 kusů těchto ochranných štítů, které už nyní slouží Městskému ústavu sociálních  služeb v Jirkově, strážníkům MěP a lékařům chomutovské nemocnice či  jirkovské polikliniky.

„Nápad, odhodlání a chuť pomáhat by byla, ale dochází nám už síla a materiál,“ dodává Ing, která během týdne strávila u tiskáren většinu svého času a na výrobu spotřebovala téměř jedenáct kilogramů materiálu. Pro výrobu je zapotřebí knoflíková guma, plastové struny PETG, fólie do kroužkové vazby.

Chtěli bychom touto cestou vyzvat všechny, kteří by byli  schopni nějakým způsobem vypomoci, např. dodáním, příp. materiálu, aby využili kontakt galuszkova@spscv.cz. Poděkování též patří dalším vyučujícím průmyslové školy, kteří neváhali se do této akce zapojit.

Dana Žižková, Střední průmyslová a Vyšší odborná škola Chomutov