Chomutovské Vánoce
Kdy: Pátek 16. - neděle 18. prosince
Kde: Městský park v Chomutově
V pátek 16. prosince od 17.00 hodin koncert Hornický dechový orchestr SD. Sobota 17. prosince: 14.00 – 15.00 Fešák a strašák – zimní pohádka, 15.00 Pejsek a kočička – pohádka s maňáskem, 16.00 – 17.00 Vánočnáí minitaneční – průprava hudebními žánry. Neděle 18. prosince: 10.00 – 11.00 Interaktivní program, 11.00 – 12.00 Za Ježíškem do Betléma – pohádka, 12.00 – 13. Vánoční broukání – hudební program, 13.00 – 14.00 Vánoce u ježků - pohádka, 16.00 – 18.00 Makovec a Album – koncerty hudebních skupin.

Techtle Mechtle - vánoční show
Kdy: Pátek 16. prosince od 19.00 hodin
Kde: Kulturní centrum v Klášterci nad Ohří
Nejúspěšnější česká travesti show Techtle Mechtle a Kočky přiváží ,,Vánoční show,, do Klášterce nad Ohří! Vánoční atmosféra i známé melodie, nejúspěšnější výběr vystoupení a písniček z předchozích pořadů této známé české travesti skupiny. Travesti revue Techtle Mechtle a Kočky jsou aktuálně nejúspěšnější českou travesti skupinou. Pánové Lukáš, Martin, Jirka, Nikolas a Saša se promění během večera ve známé zpěvačky a herečky. Show která se těší zájmu v kulturních domech a divadlech po celé České republice. Přijďte se vánočně naladit a odpočinout si od předvánočního shonu.

Veřejné bruslení pro Jirkováky
Kdy: Sobota 17. prosince od 14.00 hodin
Kde: Ice arena ve Vrskmani
Veřejné bruslení pořádáme každou sobotu od 14.00 do 15.00 hod. na stadionu ve Vrskmani. Bruslení máme domluvené zatím do konce roku. Přijeďte a vyzkoušejte, užijete si spoustu legrace. Bez registrace a bez vstupného. Dopravit se můžete vlastním autem, cesta je snadná. Od Jirkova směr Vrskmaň, ale za hrází hned doleva! Tam už uvidíte označení. Tým Paraplíčko.

Živý Betlém v Kadani
Kdy: Sobota 17. prosince od 14.00 do 18.00 hodin
Kde: Mírové náměstí v Kadani
Betlémský příběh ožije v sobotu 17. prosince na Mírovém náměstí v Kadani. Jako každoročně se představí skupina manželů Stejných s Jezulátkem, hudební skupinou Zámecký sextet a králi na koních. Vystoupení se konají od 14.00 do 18.00 hodin.

Zvěstujem vám radost
Kdy: Sobota 17. prosince od 18.00 hodin
Kde: V sálu ZUŠ Jirkov
Za kolik: Vstupné je dobrovolné
Tradiční vánoční koncert ženského komorního sboru Jirkov s hosty, kterými budou Zvoneček a Jirkovské seniorky.

Adventní prohlídky na zámku
Kdy: Neděle 18. prosince od 13.00, 14.00, 15.00, 16.30 a 17.30 hodin
Kde: Zámek Červený Hrádek
Tentokrát na téma Vánoce, čas zvyků, tradic, pověr a čarování. Kdysi a dnes s nejkrásnějšími koledami.

4. adventní koncert: Poslán jest od Boha anděl
Kdy: Neděle 18. prosince od 17.00 hodin
Kde: Městské muzeum v Kadani
Koncert Jitky Baštové a Jindřicha Macka. Na první pohled jedinečná a netradiční spolupráce obou hudebníků vznikla již v roce 2009 a přináší zcela nové myšlenky i barevné nápady. Koncertní program „Poslán jest od Boha anděl" je koncipován pro liturgické období adventu a posluchači jistě ocení jeho propracovanost, přístupnost, ale naopak i interpretační obtížnost. Zazní například skladby G. F. Händela, W. A. Mozarta, J. Haydna, A. Michny z Otradovic a dalších.

Adventní koncert Pavlíny Senić
Kdy: Neděle 18. prosince od 18.00 hodin
Kde: Zámek v Klášterci nad Ohří
Hudební pozdrav evropských Mistrů opery. Účinkují: Pavlína Senić - sopran
Maestro Miguelangelo Cavalcanti - rakousko - brazilský barytonista, Vjačeslav Grochkovskij - česko - ruský klavírista. Všechny adventní koncerty se budou konat ve Velkém renesančním sále.

Staročeské Vánoce
Kdy: Neděle 18. prosince od 14.00 do 16.00 hodin
Kde: Sraz před infocentrem
O poslední adventní neděli pořádá obec Březno u Chomutova putování po vánočních zvycích. Start bude od 14.00 do 16.00 hodin před infocentrem, kde děti obdrží hrací kartičku. Čeká je sedm stanovišť, na kterých si vyzkouší vánoční zvyklosti. Vychází se po patnácti minutách.

Rodina – sochy Michaela Bílka
Kdy: Do 25. února 2023
Kde: Oblastní muzeum v Chomutově, budova radnice
Velký sál muzea na radnici ožije na několik měsíců „dřevěnými lidmi“ akademického sochaře Michaela Bílka. Vystaveno bude kolem deseti soch nebo sousoší barevných dřevěných postav v životní i lehce nadživotní velikosti. Výstava bude slavnostně zahájena v sobotu 22. října od 15.00 hodin. Na vernisáži zazní hudba a k dispozici bude malé pohoštění. Právě v den vernisáže, 22. října, by sochař oslavil osmdesáté narozeniny. Výstava potrvá do 25. února 2023 v muzeu na radnici, náměstí 1. máje, Chomutov.

Milan Pecák a Martin Zhouf – Restart 60
Kdy: Do 20. ledna 2023
Kde: Galerie Lurago
Restart 60 je výstava, jež reflektuje jubilea chomutovských rodáků, výtvarníků Milana Pecáka a Martina Zhoufa, probíhá souběžně v galeriích Špejchar a Lurago. Milan Pecák, malíř a grafik, se proslavil především tvorbou filmových plakátů či lékařských ilustrací. Martin Zhouf se rovněž věnuje ilustracím, grafice a malbě, přičemž mezi nejznámější patří ilustrace se sci-fi tematikou dokreslující díla spisovatele Ondřeje Neffa.

Romano Suno
Kdy: Do 30. prosince
Kde: Galerie Na Síti
Výstava představuje to nejlepší z historie literární a výtvarné soutěže Romano Suno, která prostřednictvím dětských kreseb a krátkých textů v romském a českém jazyce ukazuje svět viděný očima romských dětí. Výstavu obecně prospěšné společnosti Nová škola naleznete u velkého sálu Chomutovské knihovny.

Člověk v tísni
Kdy: Do 30. prosince
Kde: Galerie Na Drátkách
U dětského oddělní Chomutovské knihovny bude v průběhu prosince k vidění výstava výtvorů dětí z klubů Človíček a Kamarád, dvou center předškolního vzdělávání chomutovského Člověka v tísni.

Svět z kostiček
Kdy: Do 31. prosince 
Kde: Předsálí naučného oddělení Chomutovské knihovny
Expozice Svět z kostiček nabízí návštěvníkům neobvyklý pohled na svět složený z lega. Pozoruhodnou výstavu 120 exponátů z kostek lega naleznete do 31. prosince 2022 v předsálí naučného oddělení.

Vycházka do Bezručova údolí
Kdy: Kdykoliv
Kde: Bezručovo údolí
Za procházkou můžete vyrazit například do Bezručova údolí v Chomutově. Je to jedno z nejdelších, nejhlubších a nejkrásnějších údolí Krušných hor. Vzniklo působením řeky Chomutovky. V roce 2002 bylo vyhlášeno přírodním parkem. Rozloha je přibližně 6 500 ha. Součást parku tvoří prostředí svahů údolí a údolní niva řeky.

Rozhledna Maják u Strupčic
Kdy: Přístupná celoročně
Kde: Nad obcí Strupčice
Rozhledna nad obcí Strupčice na Chomutovsku nabízí zajímavý výhled na Krušné hory a Středohoří, ale také uhelné doly mezi nimi. Stojí totiž na hradě povrchového dolu. Vznikla v roce 2012 jako součást projektu Moře klidu. Celodřevěná konstrukce s celkovou výškou šest metrů a vyhlídkovou plošinou v pěti metrech, na níž vede 25 schodů, vznikla během několika dnů při kurzu Prázdninové školy Lipnice a filmař Martin Ryšavý během stavby natáčel svůj film Na vodě. Stala se první stavbou sdružení Moře klidu na břehu budoucího moře, které má proměnit uhelnou krajinu severní Čech v krajinu přímořskou. Z centra obce Strupčice (ulicí Holešickou) vede značená cesta, též pro cyklisty.

Rozhledna na svatém Vrchu
Kdy: Rozhledna je volně celoročně přístupná
Kde: Na Svatém vrchu nebo také Strážišti nad Kadaní 
Kovová rozhledna na Svatém vrchu nebo také Strážišti nad Kadaní nabízí výhled na Doupovské hory a údolí řeky Ohře. Vyhlídková věž stojí na vrcholu od roku 2003. Kopcem vede stezka s naučnými cedulemi o zdejších přírodních zajímavostech. Přístup je od kadaňského Františkánského kláštera na vrchol po žluté turistické značce. Kopec je protkán sítí stezek. Hlavní cesta vás od kláštera dovede k silnici u průmyslové zóny.

Lapidárium zaniklých obcí Vintířov
Kdy: Po celý rok
Kde: Na návrší nad Vintířovem u poutní kaple Panny Marie Pomocné 
Zapomenutou historii měst a obcí v Doupovských horách, vysídlených v druhé půli 20. století, připomíná v obci Vintířov, na okraji vojenského prostoru, lapidárium. Najdete ho na návrší nad Vintířovem u poutní kaple Panny Marie Pomocné. Lapidárium vzniká úsilím členů občanského sdružení Klub historických památek Radonicka u poutní kaple na Vintířovském vrchu. Ze zaniklých měst a obcí Doupovských hor, které byly vysídleny v 50. letech letech kvůli budování vojenského prostoru Hradiště, sváží kamenné artefakty. Prvním byl žulový pomník Dr. Hanse Kudlicha z roku 1933 od dnes již zaniklé Kudlichovy rozhledny na vrchu Složiště. Neznačená cesta vede od kostela svaté Markéty na vintířovské návsi severně okolo starého a nového zámku lesní cestou, zhruba 1,5 kilometru.