Tato bývalá osada byla kdysi nejstarší částí českého pohraničního města Vejprty (Weipert). Bohužel, právě kvůli své poloze na hranici byly domy po roce 1945 zcela zbořeny, na místě je jen něco málo částí zdiva. Dnes je toto místo vyhledávané nejen kvůli své historii, ale také proto, že místo nabízí krásnou procházku podél pěkných skal, na okružní stezce jsou informační tabule, ze kterých se o každém místě dozvíte, čím je významné, co tam kdysi stálo. Některá místa také nesou název po výrazných osobnostech Krušnohoří.

Můžeme připomenout například krušnohorského písničkáře Antona Günthera, uctívaného v celém egerlandském kraji, narozeného v Božím Daru. Jeho obdivovatelé a přátelé právě u vejprtských skalek postavili a vysvětili památník, malé odpočívadlo, kde mohou návštěvníci posedět a rozjímat.

Ve skalním bloku je také jeskyňka, ta je pojmenována jako Güntherova světnička a do skal byly vysekány názvy písní i citátů z nich. Skalky jsou také evidovány v Českém horolezeckém svazu, kde je možné zdolat 11 skalních útvarů (Minihradba, Bochník, Schody, Lovecká věž atd.), přičemž každá skála nabízí minimálně tři lezecké cesty, ale pozor, na místě pak platí zákaz dělání cest shora bez předchozího souhlasu OVK a zákaz používání stabilního jištění pro slackline (přechody po laně mezi dvěma vrcholy). Na zimní procházku se můžete vydat hned, první informační tabuli najdete asi půl kilometru za vlakovým nádražím.

Martina Sihelská