Nesouhlasím, aby občané České republiky museli za procházku parkem platit. Těmito slovy zdůvodnil lednický místostarosta Lukáš Dora záměr zhotovit petici proti zpoplatnění vstupu do lednického zámeckého parku. K dispozici by měla být již brzy v internetové verzi. To proto, aby ji mohli podepsat i lidé z různých koutů země. „Momentálně zjišťujeme, co vše je potřeba splnit tak, aby petici musel projednat a zabývat se jí petiční výbor. Spustíme ji v tom správném okamžiku. Zatím totiž stále nevěřím a neumím si představit, že se skutečně platit bude, že to půjde tak rychle,“ řekl Dora.

Jméno pro dítě. Ilustrační foto.
Anna, Jakub, ale i Naomi nebo Darius. Jména v kraji jsou častěji tradiční

Začít platit by se v Lednici, která byla v loňském roce s 389 tisíci lidmi nejnavštěvovanější památkou v zemi, mělo už se zahájením návštěvnické sezony. Památkáři nově dokonce získali i stavební povolení ke zbudování platebních automatů. „Ano, skutečně to tak je. Stavební povolení máme. Mě osobně velice mrzí, že je celá záležitost tímto způsobem medializovaná. Přistoupili jsme k tomu, že roční permanentku zlevníme z dvou set na pouhých sto korun za rok. To mi přijde jako marginálie, když částku rozpočítám na dvanáct měsíců,“ nechal se slyšet Petr Šubík, ředitel Územní památkové správy Kroměříž, která má lednický zámek na starosti.

Supermarket Lidl. Ilustrační foto
Lidl ve Velkých Bílovicích nejspíš bude. Zastupitelé posvětili záměr

Dohlížet na to, zda si lidé koupili lístek při vstupu do parku, bude bezpečnostní agentura. „Podle mě tento způsob nemůže fungovat. Památkáři zjistí, že si návštěvníci lístky nekupují a hlídači je budou jen buzerovat. Nakonec to povede k tomu, že památkáři nainstalují ke vchodům turnikety a park ze všech stran uzavřou,“ myslí si Dora.

Ilustrační fotografie.
Kvůli náledí před Pavlovicemi uvízlo několik aut. Jedno vezlo i kolejence

Tuto alternativu zcela nevyloučil ani Šubík. „V letošním roce bude v parku dozorovat hlídací agentura. Lidi, kteří budou neukáznění, budou něco ničit nebo nebudou mít zaplacený vstup, vykáže pryč. Samozřejmě, že pokud to nebude fungovat, budeme muset omezovat rozsah vstupů. Nebude jich pět nebo šest, ale případně pouhé tři,“ připustil ředitel.

Zdůraznil, že zámecký park je zcela unikátním a výjimečným prostorem. „A my bychom se k němu měli unikátně chovat. Naším prvotním záměrem je omezení vandalismu a ochrana toho nejvzácnějšího, co v parku máme,“ podotkl Šubík.

Manželé Taťána a Ondřej Gregor Brzobohatí.
Miss World se předvedla jako Marilyn. Hosty na Plesu jako Brno roztančil i Korn

Za jednorázový vstup do areálu parku zaplatí běžný návštěvník třicet korun. „Všichni ale víme, že peníze v Lednici nezůstanou na to, aby se zveleboval park. Něco podobného nemohou památkáři garantovat. Osobně si myslím, že jsou jiné cesty, jak v parku vydělávat, než vybírat peníze od návštěvníků. Rozhodně to tak nenecháme a budeme za obyvatele naší obce bojovat,“ poznamenal Dora.

Návrh nové expozice v Dolních Věstonicích.
Maryša opět ožije. Opravují Památník bratří Mrštíků i expozici Život pod Pálavou

Názory lidí se na jižní Moravě na zpoplatnění parku různí. Ti, kteří jsou pro placený vstup, jedním dechem dodávají, že je důležité, aby vybrané peníze putovaly právě do péče o park. Podobně hovořila i Michaela Malíková z Hodonína. „Určitě jsem pro, pokud tedy nepůjde o nějakou přemrštěnou částku. Já bych byla ochotná zaplatit za jednorázový vstup do sta korun. Musíme si uvědomit, že údržba takového parku něco stojí,“ zamyslela se.