Až do příchodu koronaviru průměrné ceny nájmů v České republice neustále rostly a každoročně překonávaly předchozí rekordy.

V posledním kvartálu roku 2019 – tedy ještě před prvními zaznamenanými případy covidu – se vyšplhaly na 256 korun za metr čtvereční a měsíc.

Hranice obcí v ČR.
Mapa katastrů všech obcí: Zjistěte, kam smíte a kam ne. Stačí zadat své místo

O dvanáct měsíců později, tedy na přelomu loňského a letošního roku se byty k pronájmu nabízely průměrně za 253 korun za metr, tedy zhruba o jedno procento levněji, vyplývá z údajů inzertního serveru a novin Annonce, které má Deník exkluzivně k dispozici.

„Může za to covid a atmosféra kolem něj – lidé jsou celkově opatrnější a očekávají, co přijde,“ říká Miroslav Václavík obsahový manažer Annonce. „Nevrhali se tak po hlavě například po dražších bytech, které se dříve za normální situace pronajímaly i tak.“

Drahá Praha zlevnila

Situace se navíc v posledním roce nevyvíjela shodně ve všech koutech republiky.

Například v Praze, kde se za bydlení platí dlouhodobě absolutně nejvíc, ceny za posledních dvanáct měsíců výrazně poklesly. Na přelomu roku se v hlavním městě nabízely za 277 korun za metr a měsíc, tedy o 15 % levněji než o rok dříve.

„Obrovský propad v Praze byl způsoben zejména kvůli omezení turismu. Řada bytů na krátkodobé pronájmy například přes Airbnb se změnila na klasické dlouhodobé, a na trhu byl v jednu chvíli velký převis nabídky nad poptávkou. To vedlo i ke znatelnému snížení nájmů,“ podotýká Václavík.

V samotném centru města – v Praze 1 – se tak cena snížila dokonce skoro o pětinu.

Naopak například za byty k pronájmu v Brně, Plzni a jejich bezprostředním okolí požadují nyní majitelé více peněz než před vypuknutím koronavirové pandemie.

Nejvýhodnější byty

Nejlevnější byty aktuálně v inzerátech seženou zájemci o pronájem ve městech Moravskoslezského, Ústeckého a Karlovarského kraje.

Metr čtvereční tam vyjde zhruba o sedmdesát korun levněji, než kolik činí průměr v celé republice.