Každý třetí test pozitivní, dvacet tisíc lidí s probíhajícím covidem a 1310 hospitalizovaných – statistiky o průběhu pandemie budí obavy.

Virus se sice nyní šíří rychleji než přede dvěma lety, oproti začátku září se ale počty nových nákaz zvýšily jen o dvě třetiny. Vloni ve stejném období zrychlily třikrát a předloni dokonce šestinásobně.

Navíc významně klesá závažnost onemocnění. S covidem umírá v průměru devět lidí denně, to je dvakrát méně oproti začátku října 2020. Navíc je to prakticky stejně jako před měsícem. A podíl osob s těžkým průběhem meziročně klesl z patnácti na pouhá tři procenta.

Vědci u ruského netopýra objevili nový virus, který je podobný covidu. Podle nich může infikovat člověka, navíc je odolný vůči očkování.
Nová hrozba. Vědci našli virus podobný covidu, vakcíny na něj nefungují

Významnou roli hraje proočkovanost populace. Přede dvěma lety vakcíny ještě nebyly. Na konci října 2020 umíralo v průměru 184 lidí denně. Před rokem už 57 procent lidí chránily dvě dávky a úmrtnost byla mnohonásobně nižší. Nyní mají dvě dávky dvě třetiny Čechů, 44 procent dokonce tři.