Abych si byl jistý, že se opravdu něco stane, vybral jsme si pro tuto příležitost sobotu, která bývá obvykle nejrušnější. Rozhodně jsem se nespletl.

Průšvih: hospody a parkováníVýprava s městskými strážníky začala po deváté hodině večerní. Do strážnické felicie si sedám na zadní sedačku a „moji“ dva městští policisté si sedají dopředu. Dostávám informaci, že na příští dvě hodiny máme přidělený úsek kolem domu s pečovatelskou službou Merkur, kde se nachází neblaze známý noční klub Admirál.
Zatím se nic zvláštního neděje, a tak se s mými průvodci dávám do hovoru. Podle jejich zkušeností jsou největšími problémy nočního Chomutova přemíra hospod a nedostatek parkovacích míst. O druhém jmenovaném problému jsem se mohl záhy přesvědčit, když jsme minuli několik aut zaparkovaných na výjezdu z cyklistické stezky za supermarketem Plus v Bezručově ulici.
„Máme příkaz špatné parkování tolerovat, protože tu opravdu není kde zaparkovat,“ prohlásil jeden ze strážníků. „Necháváme odtahovat, jen ta auta, která brání v průjezdu sanitám a tak podobně,“ dodává.

Poprali se kvůli prostitutceZrovna, když si říkám, že jsem si vybral špatnou sobotu a že se asi k smrti unudím, hlas ve vysílačce oznámil, že na Lipské ulici vedle Vinných sklepů došlo k napadení. Strážník dupl na plyn a v několika minutách jsme byli na místě.
Aktéři pěstního souboje stáli před jedním z tamních vietnamských barů a v klidu je drželo několik pracovníků bezpečnostní agentury IBA.
„Co se tady stalo?“ zeptal se hned strážník napadeného muže. „Tihle dva Němci mi nechtěli pustit přítelkyni domů. Pak mi dal pěstí a já mu to vrátil. Chci podat trestní oznámení za napadení,“ odpověděl zjevně silně podnapilý napadený muž. „Dobře. Zavoláme státní policii, která to s vámi sepíše,“ reagoval strážník.
Státní policisté přijeli asi za patnáct minut. Podle nich to ale trestný čin nebyl a celou patálii přehodili zpět na strážníky s tím, že je to v jejich kompetenci. Když opilý muž viděl, že ze svého šrámu na tváři nevytříská soud, od svého trestního oznámení upustil. Chytl svou družku, kvůli které se popral a odešel ve směru do centra.
Dva němečtí aktéři bitky se na to konto začali rozčilovat. „Dali jsme té ženě sto třicet euro za prohlídku Chomutova, kdo nám je teď vrátí,“ osočili kolem stojící policisty. „Hm, za prohlídku města, to určitě. Prostituce je v Čechách zakázaná,“ odpověděl stroze státní policista, zabouchl za sebou dveře od auta a odjel.

Výtržníci na PísečnéPo jedenácté hodině měníme rajón a přesouváme se na Písečnou. Máme tam i jeden z takzvaných kontrolních bodů. To je místo, kde se hlídka musí zdržet minimálně dvacet minut a důkladně prověřit okolí.
Největším problémem Písečné jsou již zmiňované hospody. O jednom z tamních podniků s názvem Peter´s bar strážníci hovoří jako o hotovém neštěstí. Pravidelně tam totiž hraje živá kapela a její decibely jsou slyšet po celém sídlišti.
O tom, že omladina v sobotu večer nespí, nás vzápětí přesvědčili dva mladíci, kteří řvali do noční tmy. Navíc si ke svému veselí vybrali opravdu špatné místo – dětské hřiště. Trvalo jen pár okamžiků, než je odtamtud strážníci, jak se patří, vypoklonkovali.

Záleží to na výplatáchTo, jestli bude noc rušná, plná nepříjemných zásahů a dohadování s opilci, záleží na dnu v měsíci. Alespoň to říkají samotní strážníci. Do poloviny měsíce bývá klid, ale jak se měsíc přehoupne do své druhé poloviny, začíná v ulicích Chomutova hotové boží dopuštění. Situace se markantně zhoršuje hned poté, co si nepřizpůsobiví občané začnou chodit pro dávky.
Jedinou výjimku tvoří právě mládež. Ta, i když nemá většinou pravidelný příjem, opíjí se po celý měsíc bez ohledu na to, zdali je první nebo druhá polovina měsíce.

Mimořádně klidná službaI když to byla pro mě poměrně rušná noc, moji průvodci ji označili za nebývale klidnou. Sami se tomu i divili. Obvykle prý v sobotu lítají doslova jako hadr na holi. Alkoholismus a výtržnictví jsou totiž sporty, které mají někteří Chomutováci raději než třeba kopanou či populární hokej.