Od začátku roku platí nový zákon, díky němuž mají policisté možnost vykázat člověka, který tyranizuje někoho ve společném bytě. Podle statistiky Intervenčního centra, které případy domácího násilí eviduje, bylo do září v sedmi okresech kraje vykázáno z domova 51 násilníků. A z toho 23, tedy necelá polovina, právě na Chomutovsku. Třeba v sousedním Mostě policisté podle této statistiky využili nového zákona jen ve dvou případech.


Okresní ředitelství Policie ČR v Chomutově má statistiku pro svůj okres ještě přesnější a aktuálnější. Podle ní policisté vyjížděli od ledna do října k devadesáti případům, které byly hlášené jako domácí násilí. Celkem 38 situací policisté vyhodnotili tak, že o domácí násilí opravdu jde. A ve všech případech využili té nejpřísnější možnosti a násilníka buď z domu vykázali, pokud tam právě byl (7 případů), nebo mu zakázali vstup do bytu (21 případů). Do některých bytů policisté vyjížděli opakovaně. A pro úplnost – vždy šlo o muže, z bytu nebyla vykázána ani jedna žena.


Čím to, že ani ve větších okresech není počet vykázaných tak vysoký, jako na Chomutovsku?

Podle mluvčí chomutovské policie Marie Pivkové je vyšší počet případů daný celkovou skladbou obyvatel na Chomutovsku. Ta je ale podobná třeba i na Mostecku či Ústecku. „Podmínky pro vykázání jsou dané zákonem, takže policisté musí případ na místě především správně vyhodnotit,“ krčí rameny Pivková.
Vedoucí krajského intervenčního centra Martina Vojtíšková vysvětlení má. „Podle mého názoru se policie na Chomutovsku nebojí nového zákona proti domácímu násilí využívat.“ Příslušníci mají totiž i jiné možnosti – mohou případy řešit například domluvou či jako přestupek. Na Chomutovsku se ale s násilníky nemazlí. Proti čtrnácti násilníkům už dokonce policie zahájila i trestní stíhání.