Policii věříme

Čísla z průzkumu tvrdí, že severočeské policii důvěřuje 82 procent obyvatel kraje. Ještě o jedno procento více lidí se v kraji cítí bezpečno. Celkově je spokojeno s prací policie 67 procent lidí. O jedno procento více lidí považuje práci u policie za prestižní.
Podle průzkumu patří severočeská policie k nejlepším v republice, pokud jde o policejní práci. O její práci je v kraji informováno 40 procent lidí, což je o dvě procenta více než v roce 2004. Policie tvrdí, že se k informování lidí snaží používat různé způsoby – například posílá přehledy práce starostům, nebo pravidelně aktualizuje internetové stránky.

Čeho se obáváme

Zatímco v roce 2004 se lidé na severu Čech nejvíce obávali dopravních nehod zaviněných jinou osobou, letos vede vandalství a poškozování cizí věci. Toho se obává až 67 procent lidí. 63 procent má obavy z vloupání do nemovitostí a 57 procent z dopravní nehody zaviněné jinou osobou.
Pouze tři procenta lidí se podle svých slov v kraji nikdy necítí bezpečně.
Průzkumu se účastnili lidé starší 15 let, a to v období od konce února do poloviny května. Za severní Čechy odpovídalo 1740 lidí.

 

 

 

 

Slovo ředitele

Podle ředitele Severočeské policejní správy Jiřího Vorálka dochází v regionu k trvalému poklesu násilné kriminality a oproti loňskému roku i k výraznému poklesu počtu dopravních nehod.
Vorálek také upozorňuje na to, že za nárůstem kriminality stojí vznik nového trestného činu – a to řízení motorového vozidla bez řidičského oprávnění. Tento trestný čin přišel s nástupem bodového systému v Česku.
„A ten od loňského července celkové statistiky nápadu kriminality výrazně ovlivnil,“ uvedl Vorálek.