Jako první vyrazí do akce Levharti, kteří z pozice osmého týmu desetičlenné tabulky vyzvou aktuálně čtvrtou Plzeň, jíž v prvním kole na její palubovce podlehli 90:103 a která zvítězila čtyřikrát za sebou. Jednalo se o zatím nejofenzivnější střetnutí družiny kouče Daniela Huška, která na západě Čech zapsala doposud druhý nejlepší bodový výkon sezóny, ale zároveň inkasovala zatím jedinou stovku.

Chomutovští budou chtít na pátý pokus doma uspět a zapomenout tak na předchozí dvě domácí těsné prohry s tabulkový sousedy. Levharti by si měli pozorně hlídat Karla Aušprunka, jenž v prvním vzájemném střetnutí nastřílel 25 bodů a ve třech startech proměnil téměř 80 procent dvoubodových pokusů, což ho řadí na čtvrté místo v soutěži před týmového parťáka Ondřeje Chválu. Na druhé straně se přes dvacet bodů přehoupl Nestor Boyko (21), momentálně druhé nejlepší střelec první ligy podle průměru na utkání.

Trenér českých fotbalistů Jaroslav Šilhavý.
Šilhavý: Důležitý je tým, ne já a má pozice. Z Lewandovského obavy nemáme

Levhartice budou hájit třetí místo, Pollard sérii double-double statistik

Dlouhodobá bilance vzájemných zápasů i aktuální forma v domácí nejvyšší soutěži favorizují Severočešky, které porazily Slovanku v deseti z jedenácti ligových střetnutí a aktuálně mají na kontě šňůru tří výher za sebou. Jediné vítězství družstva, které aktuálně hraje domácí zápasy ve stejné hale jako pražská Slavia, se datuje na 6. března 2020.

Během letní přestávky doznal kádr Slovanky řady změn. Odešly všechny zahraniční akvizice, takže momentálně figuruje na soupisce pouze devatenáctiletá ukrajinská křídelnice Vira Hrumaljuk, jež přišla ze španělského celku Grand Canaria. Pražanky posílily rovněž slávistky Eliška Mircová (27 let) s Terezou Zítkovou (25), Alžběta Levínská (23) z Hradce Králové, Sára Lišková (19) ze sestoupivších Strakonic, Simona Pazourková (18) z béčka USK Praha či Eliška Trollerová (18ú ze Sokola Pečky.

Fanoušci na zápase v Ervěnicích-Jirkově.
Kam za fotbalem: Je tady poslední kolo podzimu. Kdo si ještě zajistí body?

Nejvíc bodů z hráček Slovanky zatím nasázela soupeřkám Eliška Hálová, jíž patří s průměrem 20,2 bodu na utkání druhé místo v celé soutěži. Dvaadvacetiletá basketbalistka je zároveň zatím nejčastěji faulovanou hráčkou a také druhou nejužitečnější mezi tuzemskou ženskou elitou za NaJai Pollard, jež v posledních třech zápasech ŽBL zapsala double-double. Američanka ve službách Levhartic, která byla se 46 body nejlepší střelkyní vzájemných duelů v minulém ročníku Chance ŽBL, figuruje na šesté příčce mezi střelkyněmi a na druhé v počtu doskoků pod oběma koši. Dojde rovněž na souboj první a třetí nejlepší nahrávačky, neboť chomutovská Kateřina Bartoňová má 28 asistencí, Eliška Mircová ze Slovanky potom 20.

Libor Kult