Potřebujeme olympiádu?
Svět je rván na kusy koronavirovou nejistotou a je proto do jisté míry osvěžující narazit na někoho, kdo si je svou věcí na sto procent jistý. Takovým nebojácným junákem se zdá být šéf Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach, bývalý německý šermíř. „Olympiáda v Tokiu letos bude, žádný plán B nemáme,“ hlásí s teutonskou odhodlaností.
Zní to hezky, jenže podobně neústupně se Bach tvářil i loni. Teprve když mu jednotlivé země začaly dávat důrazně najevo, že shromáždit v době globální pandemie tisíce sportovců (o divácích nemluvě) na jednom místě není zrovna nejlepší nápad, zařadilo vedení MOV neochotnou zpátečku. Hry byly odloženy o rok.
Jenže potměšilý covid se jaksi nechce nechat odzbrojit oficiálním optimismem funkcionářů. Čím dál víc Japonců (podle posledních průzkumů až 80 procent) olympiádu v zemi nechce a zdá se, že tamní vláda už nenápadně hledá cestičky, kterými by z olympijského dobrodružství co nejlevněji vycouvala.
Přiznejme si to: nejde o „sportovní vzájemnost“ či „novou naději pro lidstvo“, což jsou věci, o kterých činovníci MOV s mládežnickou vervou tak rádi mluví, ale o finance. Olympiáda, ta „obří reklama na Coca Colu“, vydělává spoustě lidí hromady peněz. Proto Bach s (ne)překvapující arogancí přehlíží názor většiny národa, na jehož útraty má být riskantní experiment uskutečněn. Hry prostě budou, a basta!
Těžko najít výstižnější ilustraci propasti, která zeje mezi nablýskaným světem profesionálního sportu a životem normálních lidí. Ti si dnes (třeba v Česku) pomalu ani nemůžou jít začutat s partou kamarádů a pak zaskočit na pivo, ale Národní sportovní agentura už naléhavě žádá kvůli olympiádě přednostní očkování pro 6000 (!) reprezentantů a dalších členů výpravy.
Vážně je konání OH tak strašně nezbytné?