Mělo to být unikátní centrum, zvýšit prestiž Jirkova, přitáhnout vzdělané lidi a vydělat patnáct milionů za pět let. Taková pověst předcházela výzkumné a testovací vodárenské centrum, které mělo vyrůst v Jirkově. Teď město z projektu couvá.

„Podmínkou bylo, že vznikne objektivně podložená finanční rozvaha, ze které bude patrné, že centrum bude fungovat, že ho firmy budou využívat. Tu jsme ale nedostali,“ vysvětluje krok zpátky starosta Jirkova Radek Štejnar.

S projektem přišlo vloni ČVUT se svými partnery, Jirkov si vybralo jako jedno z vhodných míst. Vybraný byl už dokonce pozemek – centrum mělo stát v areálu bývalé továrny Borsig. Město by ovšem do stavby muselo investovat desítky milionů, a tak se nikam nehnalo.

Sám starosta je ze ztroskotání projektu trochu zklamaný. „Já jsem stále fanda takového technologického parku v Jirkově. Ale máme také zodpovědnost za veřejné prostředky,“ krčí rameny. „Vím, že podobná centra ve světě fungují. Také u nás jednání stále probíhají, ale nedaří se dotáhnout do konce. A my v tuto chvíli nemůžeme říct ano.“

Je také možné, že centrum stát bude, jenom je zrovna v Jirkově. Už vloni, když zastupitelé poprvé zvolili opatrný postup, se totiž lidé z ČVUT nechali slyšet, že o finanční zajištění projektu se nebojí. „Výzkumné centrum se bude stavět určitě. Je jen otázka kde – jestli v Jirkově nebo někde jinde,“ prohlásil tehdy Jiří Nožička, vedoucí Ústavu mechaniky tekutin a energetiky fakulty strojní ČVUT.