Dva roky podmíněně s odkladem na pět let a pět milionů pokuty.

S takovým trestem odešel včera od chomutovského soudu bývalý starosta a exsenátor (obojí za ODS) Alexandr Novák. „Soud bezpochyby prokázal, že Alexandr Novák jako starosta přijal úplatek,“ uvedl chomutovský soudce Ivan Novák.

Novák si podle soudu nechal zaplatit za prodej městských akcií energetických firem pro německou firmu VNG. „Byl jasně prokázán tok peněz mezi společností VNG, německým podnikatelem Peterem Schmelem a účtem manželů Novákových,“ uvedl k rozsudku předseda senátu.

Odvolání na místě

Alexandr Novák se odvolal na místě. „Odvolávám se, tím jsem snad řekl, co si o rozsudku myslím. Dokumenty, které jsme předložili, nikoho nezajímaly,“ řekl bezprostředně po rozsudku exsenátor Novák. Dál se vyjadřovat nechtěl.

Bývalý starosta od začátku tvrdí, že je nevinný. Peníze, které mu přišly na účet z Kypru, označuje za půjčku na podnikání. Tomu však soud neuvěřil.
Naopak, soudce má za to, že kyperská firma Intercontractor, která miliony poslala, fungovala jako pračka špinavých peněz.

Úplatek za akcie

Úplatek nabídl Novákovi Peter Schmel, oba se znali z německé emigrace. Schmel pak měl od firmy VNG dostat provizi kolem čtyřiceti milionů korun. Tu poslal z banky v Chemnitz na Kypr, odkud je poslal Rakušan Josef Auer Novákovým do Rakouska.

Tamější banka ale upozornila rakouskou policii a ta pak českou. Výsledkem bylo obvinění z korupce. Peter Schmel, který byl souzen společně s Novákem, dostal za poskytnutí úplatku stejný trest jako Novák. Na rozdíl od něho je ale nezvěstný a byl tak odsouzen v nepřítomnosti.

Sedmiletý spor

Rozsudek tak završil sedmiletý soudní proces, vyšetřování případu se táhne už od roku 2000. Rozsudek není pravomocný, kromě Nováka se na místě odvolala i obhájkyně Petera Schmela.

Státní zástupce Zdeněk Krupička, který v závěrečné řeči navrhl pro Nováka trest čtyři roky odnětí svobody a pokutu, si nechal lhůtu na rozmyšlenou. „Počkám na vypracování písemného rozsudku, teď se nechci tak narychlo rozhodovat,“ uvedl. Pokud by se odvolal i on, může odvolací soud stanovený trest i zvýšit. Pokud se neodvolá, může ho pouze ponechat nebo snížit.

Podmíněný trest

Soudce při výši trestu vzal v potaz, že se čin stal před jedenácti lety a A. Novák byl bezúhonný. „Za těchto podmínek nepodmíněný trest odnětí svobody není na místě,“ uvedl soudce. Kromě podmínky a pokuty také zakázal A. Novákovi vykonávat po dobu pěti let práci nebo výkon funkce ve veřejné funkci nebo státní správě.

Pokud Novák nezaplatí pět milionů, půjde do vězení. Při stanovení výše pokuty soudce přihlédl k tomu, že Novák tehdy z rakouského účtu vybral 4 miliony rakouských šilinků. Zbylých dvanáct milionů šilinků poslal zpátky na Kypr. „Jak bylo s těmito penězi naloženo a kdo se o tuto částku postaral, zjištěno nebylo a není možné to hodnotit,“ uvedl soudce.

Obhájce: Nebyl to spravedlivý proces


Podle Novákova obhájce Jana Růžka soud nevzal v potaz všechny důkazy. Zpochybnil také celé soudní řízení s tím, že bylo porušeno právo na spravedlivý soudní proces. Například kvůli tomu, že při výslechu svědků z ciziny nebyl přítomný A. Novák ani jeho obhájce.

Nepromlčeno

V závěrečné řeči také dal návrh na promlčení, protože soud trval déle než pět let. Podle tehdy platného zákona ale trestný čin promlčen nebyl, konstatoval soudce. Novák byl souzen podle právních předpisů platných v tehdejší době.

Celkem firma VNG zaplatila městu Chomutov za akcie Severočeské plynárenské a Severočeské energetiky přes 317 milionů korun. Za to měl Schmel získat provizi 2,27 milionu marek, které obratem poslal přes Kypr Novákovým. V přepočtu se jednalo asi o 41 milionů korun.
Spor nekončí u chomutovského soudu, spor posoudí soud odvolací. Rakouské úřady také stíhají Evu Novákovou, Josefa Auera a další za praní špinavých peněz. Rakušané ale čekali na rozhodnutí chomutovského senátu.

Včerejší soud přinesl také několik zajímavostí.

Eva Nováková přinesla smlouvy z Kypru. Soud je nechal už dříve prověřit, ale znalec nebyl schopný určit, kdy byly vyrobené a zda tedy nešlo o účelové vytvoření listin, které měly dokázat ex post půjčku Kypřanů pro Novákovi.

Dlouho se také spekulovalo o tom, jestli včera padne rozsudek, nebo soud znovu jednání odročí. Podle advokátů tak měl učinit, zvláště poté, co advokát Jan Růžek požádal o zařazení jedné německé smlouvy do spisu – musela by se nechat přeložit. Senát ale k tomu nepřihlédl a rozhodl krátce po třetí hodině odpoledne.

Největší trest? Vina samotná
Podmínka a pokuta „jen“ pět milionů? To se pro Alexandra Nováka, který s penězi problém nemá, možná nezdá moc. Kdyby zaplatil a sekal latinu, měl by od soudů pokoj. Největším trestem ale je vina, kterou bývalý starosta vehementně popírá. Nechce být tím „kmotrem“, „šedou eminencí“, za kterého je považován a mnohými označován. Bez prokázané viny by nad tím mohl mávnout rukou a říci, že jde o kecy, ale takhle nemůže. Pokud ho odvolací soud neočistí, navždy zůstane zapsán jako jeden z největších korupčníků v v novodobém Česku, jako symbol éry, kdy politiku ovládli podnikatelé, kteří ždímali peníze z veřejných zdrojů. Je jasné, že takto ocejchován by nechtěl být asi nikdo. Proto se A. Novák na místě odvolal a bude bojovat z a to, aby prokázal svoji nevinu.


O Alexandru Novákovi připravujeme celostránkové téma ve středečním Deníku.