VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Referendum o hazardu: Aktivisté nechtějí čekat a shánějí podpisy

Chomutov - Má Chomutov úplně zakázat hazard ve městě? Je možné, že to bude záležet i na vás. Všechno spěje k tomu, že o tomhle problému rozhodne místní referendum. Bylo by to zřejmě v novodobé historii poprvé, co by Chomutováci přímo rozhodovali o konkrétní věci ve svém městě.

21.3.2014 5
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Petr Ježek

Jediné hlasité NE od Markvarta

K referendu se přikláněla řada zastupitelů už na pondělním zasedání, kdy chtěli úplný zákaz prosadit politici z PRO Chomutov. Ten neprošel, stejně jako návrh vypsat referendum hned. Většina zastupitelů se spíš ale nechtěla unáhlit, alespoň tak argumentovala. Jediný, kdo referendum o hazardu odmítl úplně, byl Pavel Karel Markvart (ODS). „Referendum by mělo přinést odpověď na jednoduchou otázku. A tohle je otázka dost složitá," narážel na hojně diskutovaná pro a proti absolutnímu zákazu.

Zastupitelé nakonec sestavili pracovní skupinu, která má navrhnout nejlepší cestu pro regulaci hazardu. Je ale klidně možné, že ta navrhne právě vypsání referenda. Nakloněni jsou mu totiž i někteří členové zmíněné skupiny. Třeba Stanislav Mikšovic (zvolen za TOP09) se již dříve nechal slyšet, že by byl pro vypsání referenda, to samé bude zřejmě prosazovat Daniel Černý (PRO Chomutov).

Na politiky nečekají

Je ale ještě jedna cesta, jak k referendu dojít. Víceméně bez politiků. A tou se vydali lidé z iniciativy Nechceme žít v Palermu, kteří nechtějí čekat, jak se politici rozhodnou.

Pokud seženou dostatek podpisů, zastupitelstvo bude muset referendum vypsat tak jako tak. A kolik je „dostatek"? V případě Chomutova jsou to zhruba čtyři tisíce lidí (deset procent voličů). „Chceme mít rezervu a nasbírat jich aspoň čtyři a půl tisíce, a to do května. Začneme příští týden," uvedla Tereza Dvořáková, mluvčí iniciativy.

Když se jim to povede, už červnové zasedání zastupitelstva by mohlo referendum vyhlásit.

Ano nebo ne?

Jak by referendum mohlo dopadnout? Těžko odhadovat. Na našem webu se většina lidí vyjádřila pro zákaz. Jenže otázka v referendu bude zřejmě daleko složitější. Musí se například jasně definovat, co to znamená „hazard". Otázka navíc musí být koncipovaná tak, aby se na ní dalo odpovědět pouze „ano" či „ne".

Aktivisté také svůj záměr nepořádají jako „hurá akci", zákon o místním referendum si dobře prostudovali. „Otázku už máme zformulovanou, dáváme ji ale pro jistotu ještě k posouzení právníkům," uvedl Tereza Dvořáková.

Iniciativa dokonce získala na přípravu finanční příspěvek od Nadace Via, která podobné občanské aktivity podporuje. „Pořídíme za ně samolepky, letáky a také několik potisků na trika," dodala mluvčí „Palermáků".

S volbami?

Ti by chtěli, aby se referendum konalo společně s komunálními volbami letos na podzim. Logiku to má, referendum totiž probíhá podobně jako volby. Lidé hlasují vhozením lístku do urny. Spojení voleb a referenda by ušetřilo městu peníze a lidem čas (hlasovali by najednou).

Zastupitelé (především koaliční) se ale obávají, že se téma stane politickou municí a místo věcných argumentů budou před volbami zaznívat jen populistická prohlášení.

Povoleno ve dvou, hraje se všude

Chomutovský magistrát už dříve omezil počet heren, nyní je provoz automatů možný jen ve dvou krytech (Mostecká a Zahradní), které spravuje Chomutovská bytová. To je ovšem jen papírový stav, protože se stále hraje i v ostatních hernách a hospodách. Provozovatelé nechtějí automaty vypnout, dokud mají platnou licenci. Tu může odejmout jen ministerstvo financí a to si dává na čas.

Úplný zákaz hazardu platí v kraji například v Litvínově na Mostecku, provoz automatů omezila i jiná města. O možnosti zákazu heren se diskutuje i v Ústí nad Labem. Vznikla tam speciální skupina složená ze zástupců radnice, městských obvodů, policie nebo neziskových organizací.

KOMENTÁŘ JOSEFA DUŠKA

Proč máme zase rozhodovat my?Prosazovat referendum je stejně vděčné jako ošemetné. Tedy pro politiky (když si ho vyžádají lidé, je to něco jiného). Zní to sympaticky a logicky necháme rozhodnout lidi, budeme jim naslouchat, budeme se řídit jejich názorem. Co by tomu člověk mohl vyčíst?

Já jednu poznámku mám zní to sympaticky, ale logické to moc není.

Proč? Protože politici/zastupitelé jsou lidé, které jsme zvolili, aby rozhodovali za nás. Dali jsme jim důvěru, moc i peníze na to, že se budou pravidelně scházet, u každého problému posoudí všechna pro a proti a rozhodnou. Že to nebudeme muset dělat my. Kdyby to tak nebylo, mohli bychom se rovnou scházet na náměstí a rozhodovat křikem nebo boucháním holí jako ve starém Římě. Ovšem na co potom mít politiky? Proč máme zase rozhodovat my, když už jsme jednou ve volbách rozhodli?

Jenže zkuste si představit, že primátor nebo radní řekne pár měsíců před volbami: „Zvolili jste mě, tak já rozhodnu za vás. Na rozdíl od vás mám pohromadě všechna pro a proti, takže rozhodnu lépe než vy." To je sice logické, ale zní to dost nesympaticky, že?

Upřímně já bych byl ochotný se s tím smířit. Ovšem za podmínky, že by to politici dělali po celé volební období. Nevadí mi tolik, že si zastupitelé volají na pomoc „hlas lidu". Vadí mi to, že to dělají jen proto, že je to zrovna předvolebně strategické.

Jsem přesvědčený, že kdyby nebyl volební rok, o žádném referendu tu nepíšeme, ve městě by prostě fungovaly dvě herny a na Březenecké by se stavěly startovací byty. To jsou jen dva příklady z poslední doby (budou další?) kdy jsou politici ultraopatrní, aby rozhodovali za nás. Byť právě na to jsme si je zvolili, právě za to je platíme.

Ale buďme spravedliví referendum se v Chomutově nevypisuje každý měsíc, politici mají právo tuto možnost využít. Nesouhlasím se zastupitelem Markvartem, že referendum má přinést odpověď na jednoduchou otázku. Naopak kdyby byla tak jednoduchá, mohli by ji rozhodnout sami zastupitelé. Nevědí-li si rady, musíme jim pomoci…


Autor: Josef Dušek

21.3.2014 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zoopark sklidil bronz v mezinárodní soutěži. Za manula

Zoopark sklidil bronz v mezinárodní soutěži. Za manula

Vinice na Špičáku, první vinice založená Ivanem Váňou přímo na území města Mostu.
3

Před půlstoletím vzniklo nové vinařské Mostecko, navázalo na středověkou tradici

AUTOMIX.CZ

OBRAZEM: Tyhle české sporťáky uměly i přes 300 km/h. A měly motory z tatrovek

Přestože má většina z nás kopřivnickou tatrovku zafixovanou z minulosti jako automobilku zaměřenou na luxusní "papalášské" limuzíny, případně jako výrobce nákladních aut, v historii najdeme i několik vozů, které se těmto definicím naprosto vymykají.

Jako vichr vlétl do první futsalové ligy tým Sport bar Galaxie

Chomutovsko – Letošní sezonu začala ve sportovním areálu Duha v Chomutově úvodním turnajem i elitní letní liga Chomutovské ligy malého fotbalu (CHLMF) ve futsalu, ve které startuje čtrnáct týmů.

LoKotka doplatila v souboji s Podbořany na špatnou produktivitu

Chomutov - Měli převahu v poli i řadu vyložených šancí. Ale hráči LoKo Chomutov ani jednu z příležitostí v souboji I.A třídy s Podbořany nevyužili a prohráli 0:2.

FOTO: V Chomutově otevřeli novou kavárnu vernisáží a sbírkou

Chomutov - Kavárna a pražírna Jacques Cafe přivítala první hosty a uspořádala sbírku pro dětské oddělení chomutovské nemocnice.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies