Máte před výplatou hluboko do kapsy? Není problém, vyřešíme.


To slibuje úvěrová firma, která svými nabídkami oblepila oficiální výlepové plochy v Chomutově. Nabízí poměrně nestandardní půjčku. Stačí poslat textovou zprávu z mobilního telefonu a příjemci přijde tisíc korun.


Podle návodu na plakátu to funguje jednoduše. Stačí naťukat jméno, příjmení, rodné číslo, číslo občanky a další osobní údaje a odeslat na uvedené číslo. Pak dotyčnému přijde za dva tři dny dopis se složenkou a peníze si vyzvedne.


Pořádně velký úrok


Firma půjčuje maximálně do výše jednoho tisíce korun. A co za to? Tučný poplatek, nebo řekněme úrok. Pokud si někdo půjčí tisícovku, do patnácti dnů musí splatit dvanáct set padesát korun. „Úrok“ tak činí za čtrnáct dní pětadvacet procent. Kdo by si například půjčil desetkrát, tedy deset tisíc korun, zaplatí dvanáct a půl tisíce.


Chomutovákům se tak otvírá další poměrně jednoduchá cesta, jak si vypůjčit peníze. Může to vést k tomu, že se spíše zadluží a ze vzniklého kolotoče dluhů a splátek se nevymaní.


To, že je to nebezpečné, potvrzuje Dagmar Dudrová, která pomáhá lidem z Chomutovska, kteří se ocitnou v sociální tísni. Často se setkává s klienty, kteří se dostali do víru půjček, splátek a neví, jak z bludného kruhu ven. „Je to nebezpečné. Půjčky po telefonu patří k těm horším praktikám. Někdy firmy i lidem samy volají a lákají je na půjčku. Někdy pak jen na manipulačních poplatcích zaplatí tisíce navíc,“ přibližuje.
Konkrétní nabídka na půjčku tisíc korun se nezdá být tak nebezpečná, ovšem čím snazší přístup k penězům, tím je větší riziko, že se lidé zadluží.


Pokud by se někdo rozhodl „esemeskovou“ půjčku nesplatit, firma ji může snadno vymáhat. „Lidé si někdy neuvědomují, že i SMS zpráva je písemný příslib a závazek,“ dodává Dundrová.