Trvalý pobyt tam má totiž aktuálně hlášeno 1493 osob. A zdaleka se nejedná o bezdomovce.

„Těch je jen pár,“ uvedla tisková mluvčí Šárka Schönová. „Častěji se jedná o občany, kteří například svůj byt prodají, nepřihlásí se k jinému trvalému pobytu a nový vlastník podá návrh na zrušení jejich trvalého pobytu,“ nastínila jeden z častějších důvodů.

Ten převažuje i v Kadani, kde má na úřadě zapsaný trvalý pobyt 445 občanů.

„Dále se rozmohlo, že se rodiče snaží odhlásit ze své adresy dospělé nezvedené děti,“ nastínil další z možností šéf odboru vnitřních věcí Vladimír Novák. „Vědí například, že si berou půjčky a nejsou schopni je splácet, tak žádají o zrušení.“

Následně úřad zahájí správní řízení, kdy prověří nezbytná fakta a trvalý pobyt zruší. Osoba, která se ocitla „bez domova“ obdrží rozhodnutí s výzvou, aby se dostavila k přihlášení nové adresy na úřad.

Lidé „bydlící“ na radnicích tvoří pestrou směsici a zdaleko to nejsou nepřizpůsobiví občané. Podle zkušenosti úředníků se často jedná o mladé lidi, kteří bydlí po podnájmech. „Jsou mezi nimi také vzdělanci a inženýři, kteří jen momentálně nevlastní byt,“ dodal Vladimír Novák. „Na druhou stranu nezkoumáme, kdo skutečně bydlí pod mostem“ dodal pro úplnost. Dotyční se klidně mohou toulat po celé republice.

Pokud se mezi nimi najdou dlužníci, nemohou operovat s možností, že by exekutor zabral počítače, nábytek a psací stoly na úřadě. „Někteří vykukové si to skutečně mysleli, stejně jako že je úřad povinen sehnat jim náhradní bydlení,“ usmál se při vzpomínce na některá kuriózní jednání Novák. „Ale bydliště na úřadě je pouhým evidenčním údajem,“ upřesnil.

Přestože není možné, aby si někdo šel o své vůli zažádat o adresu na úřadě, počty evidovaných rok od roku narůstají.

V Klášterci nad Ohří má uveden trvalý pobyt na tamější radnici 448 lidí a ve Vejprtech 82.