Paralyzéry, plynové pistole, teleskopické obušky… Army shopy Chomutovanům nabízejí dost prostředků vhodných k sebeobraně. Tím nejvděčnějším ale stále zůstává tekutá střela z pálivých chilli papriček. Jednoduše kasr. Doporučují je prodejci, ale dokonce také policisté, kteří je sami využívají.

„Strážníci jsou kasry běžně vybavení. Využívají je například při rvačkách, kdy není možné od sebe výtržníky rozehnat,“ nastínil mluvčí městské policie Vladimír Valenta. „Jakmile je strážníci použijí, rváči zkrotnou, začnou kašlat a je možné jim nasadit pouta,“ dodal. Městská policie používá pěnové kasry. „Jsou ideální i pro občany. Narozdíl od běžných, tekutých člověk hned vidí, jestli se trefil, nebo minul. Popřípadě může namířit znovu a lépe. Obličej útočníka se obalí pálivou pěnu,“ přiblížil mluvčí.

Pěnové kasry doporučují v prodejně Diana pod chomutovskou nemocnicí, kde prodávají lovecké a rybářské potřeby, ale také sebeobranné prostředky a v Army shopu v ulici Vršovců.

„Kasry si lidé na svou obranu pořizují nejčastěji,“ přiblížila pracovnice Army shopu. „Minulý týden tu byl hotový nával žen, které je kupovaly buď pro sebe nebo své děti,“ dodala. „Pepřáky“ mají tu výhodu, že se vejdou do kapsy. Ve Vršovců dokonce nabízejí prakticky „neviditelný“ kasr. Je totiž k nerozeznání od propisovačky nebo pera. Stačí si ho připnout ke kapse na bundě, v případě ohrožení trhnout za spodní část, aby se zbavil víčka a je připravený k použití. „Ovšem nevýhodou je, že musíte přesně mířit. Také se dá využít jen na kratší vzdálenost, než je běžné,“ upozornila prodejkyně na druhou stránku věci.

Obranné pepřové spreje jsou vysoce vhodné i proto, že je možné využít je na větší vzdálenost. Dostříknou do tří metrů, dražší verze i do šesti.


U paralyzérů se jejich majitel kontaktu nevyhne.

„Proto je ženy moc nekupují. Spíše si je pořizují barmani a taxikáři,“ míní prodejkyně Miloslava Plachá z obchodu Diana. Především mužskou záležitostí také zůstávají teleskopické obušky a plynové pistole. „Plynové pistole jdou na odbyt snad nejlépe. Je to proto, že mají i zábavné využití. Odpaluje se jimi pyrotechnika,“ dodala Plachá. Při sebeobraně lze plynovou pistoli využít také na několikametrovou vzdálenost. Projektil uvolní náplň s těkavým želé, která okamžitě ochromí dýchací cesty útočníka. Motá se a ztrácí orientaci.

Nejlepším obranným prostředkem však zůstává především ten, který je v danou chvíli po ruce. Někdy jím musí být opravdu jen vaše ruce (a nohy). O tom více v dalším dílu kampaně Chomutovské deníku.

Pro a proti

Kasr ve tvaru pera (cca 200 Kč)
+ nenápadný a vždy pohotově při ruce/ – umožňuje jen kratší výstřik, je potřeba lépe mířit

Klasický „pepřák“ , typ paprsek (140 Kč)
+ dostříkne dál a je méně náchylný na vítr/ – na první pohled není vidět, zda jste zasáhli cíl (pozn.: čím větší balení, tím větší dostřik, ale také horší skladnost)

Kasr/ charakter pěny
+ pěna se lepí na zasažený objekt, je vidět, kam dopadla/ – pozor na silný vítr

Elektrický paralyzér (1200 Kč)
+ jednoduché použití/ – nulová vzdálenost od protivníka (samozřejmostí je ale bezpečnostní pojistka)

Teleskopický obušek (do 400 Kč)
+ jeho prudké vysunutí má jasný psychologický efekt
– méně skladný a poměrně těžký, využitelný spíš pro muže. Ze sebeobranných prostředků patří k nejnebezpečnějším

Plynová pistole (1500 – 2500)
+ ochromí, vypadá jako skutečné zbraň, což vzbouzí respekt. Je to i nevýhoda, pokud má soupeř skutečnou zbraň