VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jirkovskou věž ozdobí busta slavného sochaře z Hrádku

Jirkov - Pro mnohé Jirkovany dosud možná neznámý, přesto slavný, sochař se po letech dočká uznání ve svém rodišti

27.5.2012
SDÍLEJ:

FERDINAND MAXMILIÁN BROKOF. Právě jeho tvář nyní s velikou pečlivostí vytesává do pískovce místní umělec Miroslav Doležel (na snímku). Předtím, než se pustil do samotné práce na pomníku, si ještě připravil předlohu z keramiky.Foto: Foto: Deník/ Martina Zyklová

Zřejmě nejslavnější umělec, který se narodil na Červeném Hrádku, bude mít v historickém centru Jirkova svou bustu. Své čestné místo najde na městské věži.

Po několik staletí neměl Maxmilián Ferdinand Brokof, nejznámější člen slavného rodu, v Jirkově ani na Červeném Hrádku žádný pomník. Patřil přitom k předním představitelům českého barokního sochařství. Jeho nejznámější día přitom denně shlédne několik desítek lidí. Je totiž autorem několika sousoší na Karlově mostě.

Sochařova busta nyní právě vykvétá pod rukama jirkovského umělce Miroslava Doležela, kterého oslovilo se žádostí město. Podle něj by měla být tvář slavného kolegy v pískovci vytesána nejpozději do začátku září.

Právě na 12. září totiž připadá 324. výročí křtu Ferdinanda Maxmiliána Brokofa v místním kostele sv. Jiljí. Právě v tento den by pak jeho pomník měl být slavnostně umístěn na severní straně městské věže.

Busta sochaře bude stát sto dvacet sedm tisíc korun. Peníze již město získalo od Vršasnké uhelné, a.s., která každoročně město podporuje.

Kdo to byl Ferdinand Maxmilián Brokof?

Ferdinand Maxmilián Brokof se narodil 12. září 1688 v obci Červený Hrádek u Jirkova. Byl to vynikající český sochař a řezbář, který spolu se svým otcem a bratrem patřili k předním představitelům českého barokního sochařství. Ferdinandu je připisováno autorství či spoluautorství u osmi plastik na zábradlí Karlova mostu, včetně snad nejpopulárnějšího trinitářského sousoší lidově zvaného Turek na Karlově mostě (sousoší sv. J. z Mathy se sv. Felixem z Valois a sv. Ivanem). Na sousoší sv. Františka Xaverského, zanechal třiadvacetiletý Brokoff vlastní autoportrét. Ferdinand zemřel ještě poměrně mladý na souchotiny, obvyklou nemoc sochařů, a to 8. března 1731 v Praze.

Rozhovor s jirkovským sochařem Miroslavem Doleželem, který právě pracuje na bustě svého slavného předchůdce: „Je to pro mne velké uznání, že mohu dělat bustu Brokofa"

Jaká byla vaše první reakce, když jste se dozvěděl, že bustu tohoto sochaře budete dělat právě vy?

Měl jsem radost. Je to pro mě určité uznání. Ze záhadných důvodů tady nikdy žádný jeho pomník nebyl. Asi se o něm moc nevědělo. Nepamatuji se ze školy, že bychom se o něm učili. Automaticky se zřejmě bralo, že je to pražský rodák, tady byl asi tak dva tři roky.

Měl jste povědomí o Brokofovi již dříve nebo jste musel vše nastudovat?

Musel jsem se začít zajímat. Třeba to, jak vypadal, jsem nevěděl. Znal jsem kresbu, kde ho autor zpodobnil, jak sedí a něco rýsuje. Kresbu sice dělal člověk, který ho znal, ale až po čtyřiceti letech. V době kdy nebyly fotografie, to bylo těžké. Sám Brokof si ale udělal svůj autoportrét vedle sochy Turka na Karlově Mostě. Tam si myslím je podobnější,. Přeci jen sám sebe jako sochař znal určitě lépe než ten, co jej kreslil. Držím se tedy spíše jeho autoportrétu.

Máte již připravenou předlohu. Budete se ji držet?

Připravil jsem si předlohu z keramiky a kresby. Toho se budu držet.

Jak veliké bude hotové dílo a z jakého materiálu bude?

Předpokládám šedesát centimetrů. Samozřejmě že z pískovce. Sám totiž celý život dělal z hořického pískovce, takže se to nabízí. Navíc pískovec dlouho vydrží.

Autor: Martina Zyklová

27.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Takto vypadal dům číslo 722 v kadaňské Dvořákově ulici donedávna
4

„Holubí dům“, který Kadaň převzala od kraje, už je uklizený

Ilustrační foto
70

ANKETA: Omezili byste pracovní týden z pěti dnů na čtyři?

Ve středu pozor! Řada lékařů zavře na protest svou ordinaci

Ústecký kraj, Chomutovsko /ANKETA/ - K stávce praktických či ambulantních doktorů se chtějí připojit lékaři v celém kraji.

Hravé muzeum i infocentrum. Hasičský dům se promění

Jirkov - Budova v centru Jirkova bude lákat na staleté koněspřežné stříkačky.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

ANKETA: Obnovili byste povinnou základní vojenskou službu?

Ústecký kraj - Patnáct zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím osmi stran v Ústeckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení