VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jirkov: Koupili byty, nájem platí. Přesto mohou skončit na ulici

Jirkov - Obrovské problémy řeší v současné době členové několika sdružení vlastníků bytů v Jirkově. I když si své byty před lety legálně odkoupili a řádně odvádějí předepsané platby do společného fondu, mohou se ocitnout na ulici. Čelí totiž nájezdům spekulantů, kteří v obytných domech skupují byty a dále je pronajímají.

29.10.2014 17
SDÍLEJ:

Sídlištní předěl mezi Chomutovem a Jirkovem.Foto: Deník/ Jan Vraný

Osm let v pohodě

Město privatizovalo obytné domy před osmi lety. Byty prodalo jejich dosavadním nájemníkům, kteří se sdružili do jednotlivých společenství vlastníků bytů (SVJ) a zvolili si předsedy a členy výboru, kteří za úplatu domy spravují.

„Všichni byli spokojeni, s pomocí města se i podařilo zbavit nepřizpůsobivých nájemníků, většinou neplatičů,“ popisuje bezproblémové počátky předseda SVJ v jirkovské části Nové Ervěnice Miroslav Rozsypal. Podotýká, že stanovené odvody do fondu, z něhož se platí náklady za energie a teplo a také opravy a údržba domů, hradili i lidé závislí na sociálních dávkách. „Státní správa sociálního zabezpečení totiž podmiňovala výplatu dávek potvrzením od společenství vlastníků, že příjemce nemá dluhy,“ vysvětlil. Jakmile začal dávky vyplácet úřad práce, tato praxe ale ustala. „Úřadu stačí potvrzení vlastníka bytu, že mu nájemník platí. Že ale vlastník neodvádí do fondu společenství vůbec nic, to už úřad nezajímá,“ poukázal na současnou praxi Rozsypal.

Spekulanti proto podle něj pronajímají odkoupené byty úmyslně příjemcům sociálních dávek, od nichž požadují neúměrně vysoké nájemné. Sami do fondu SVJ neodvádějí ani korunu. Inkasují tedy značné sumy, náklady s bydlením přitom nemají žádné.

„Peníze spekulantům stát beze všeho vyplácí prostřednictvím dávek na bydlení, jež pobírají nájemníci spekulantů,“ kroutí hlavou Rozsypal. „Pro členy SVJ je to dvojí zlo. Nepřizpůsobiví lidé, kteří se do Jirkova stěhují z celé republiky, se neumějí chovat. Ničí či poškozují navíc i zařízení domů. Ve fondu zároveň chybějí prostředky na nutné úhrady za energie a teplo. Slušným lidem tak náhle hrozí, že v bytech zmrznou.“ Upozornil, že v horším případě mohou čelit i exekuci, ačkoli nikdy nikomu nic nedlužili. „O tom, jak vlivem řádění nepřizpůsobivých klesla v dané lokalitě hodnota bytů, ani nemluvě. Byt, který měl nedávno na trhu nemovitostí hodnotu 300 tisíc korun, dnes jeho majitel prodá sotva za třetinovou cenu,“ vypočítal Rozsypal.

Že je nebezpečí reálné a akutní, dokazuje podle Rozsypala nedávný krach jednoho z jirkovských SVJ, dalšímu SVJ v Nových Ervěnicích se 36 byty vzhledem k dlužné částce bankrot hrozí každým dnem. Ve fondu oprav totiž eviduje pohledávku 800 tisíc korun. Finanční problémy má ale podle Rozsypala hned 18 SVJ v Jirkově.

„Nikdo nepočítal s tím, že po omezení vlastníků ubytoven si spekulanti najdou jinou cestu, jak stát odrbat. Bohužel, nyní už na úkor slušných lidí, jimž, zdá se, nikdo nedokáže pomoci,“ dodal. V boji proti spekulantům se spojil s předsedkyní Společenství pro dům Na Borku 1600 a 1601 Vlastou Kubaczkovou. „SVJ se kvůli spekulantům ocitají v druhotné platební neschopnosti. Proto se chceme prostřednictvím poslance Davida Kádnera a místostarostky Jirkova Dany Jurštakové spojit se starosty v celém Ústeckém kraji a iniciovat jednání na úrovni sněmovny a vlády ke změně legislativy,“ nastínila další krok.

Zoufalá je podle nich situace ne příliš movitých vlastníků bytů, kteří si na zateplení fasád a oken ve svých domech před lety vzali úvěry. „Tím, že spekulanti za své pronajaté byty neodvádějí platby do společného fondu, vystavili zbylé vlastníky existenčním problémům. Není z čeho úvěry splácet, banky ale peníze vymáhají, a to tvrdě. Pokud stát okamžitě a razantně nezasáhne, budou následovat řetězové exekuce s nedozírnými následky,“ varuje Rozsypal.

Stát místo pomoci SVJ dále sráží do kolen. „Legislativa vůči SVJ se zpřísňuje. Bytová družstva mají naopak výrazně rozsáhlejší pravomoci. Mohou například dohlédnout na to, kdo se do družstevního bytu nastěhuje. V tom jsou SVJ bezmocná,“ dodal.

Autor: Jan Foukal Mgr.

29.10.2014 VSTUP DO DISKUSE 17
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volební komise - Ilustrační foto

Jirkov nabízí zájemcům místo u říjnové volební komise

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Do Libědic se sjedou šachisté

Libědice – Sportovní klub Libědice a Obec Libědice u Kadaně pořádá v sobotu 26. srpna v místním pohostinství „U Lišky“ 6. ročník šachového turnaje Libědická Šachovnice.  

Bouře zasáhnou celé Čechy, povodně zahrozí u malých toků

Severní Čechy - Meteorologové rozšířili výstrahu před silnými bouřemi. Měly by večer zasáhnout celé Čechy, na západě je dokonce vyhlášen vysoký stupeň nebezpečí. 

Kam se vydat v regionu za sportem

Chomutovsko - Nadcházející víkend bude převážně deštivý a tak může přijít vhod návštěva některé sportovní akce. V našem regionu se jich koná celá řada. Mezi ty nejzajímavější určitě patří přípravné zápasy Pirátů Chomutov, druhý divizní zápas fotbalistů FC Chomutov, v této sezoně poprvé před domácím publikem, či premiérový domácí zápas fotbalistů Perštejna v Krajském přeboru. Níže uvádíme podrobné pozvánky na vybrané akce.

V Kadani dají příležitost amatérským kuchařům. Uvaří pod širým nebem

Kadaň - Do města se vrací celosvětová kuchařská událost! Přihlásit se a vařit můžete ještě i vy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení