Podle společnosti Crestyl, která obchodní dům vlastní, stavbaři stromům neublížili.

„Stromy byly bohužel dlouhodobě nemocné a napadané houbou jako důsledek nesprávného prořezání a následného ošetření, kterými kmeny a větve prošly před několika lety,“ říká Kateřina Váně, marketingová manažerka Crestylu. Podle ní je to jediný důvod, proč musí desítky let staré kaštany padnout. „Vzhledem k tomu, že v době zahájení stavby již byly napadeny infekcí, výstavba na stav kaštanů již neměla vliv,“ dodává.


Jiný názor má ale Jiří Roth, předseda komise životního prostředí při chomutovském magistrátu, která dohlíží na městskou zeleň. Ten nedávno Chomutovskému deníku sdělil, že stavba ke skonu stromů přispěla. „Když se začalo stavět, stavebníci omezili stromům přístup k vodě,“ řekl tehdy. Jako hlavní důvod špatného stavu kaštanů uvedl stejně jako zástupci investora špatné prořezání a ošetření, ale nedostatek vody podle něj vše urychlil.


Vedení Crestylu argumentuje tím, že stromy byly před stavbou obezděny, aby se jim nic nestalo. Jenže touto úpravou se zamezilo přístupu vláhy ke kořenům a podle Rotha stromům „nedodalo“ ani zasypání stavební sutí.


Všech deset zbývajících jírovců bude postupně vykáceno, nahradí je jiné dřeviny s méně bohatou korunou. Břeh Chomutovky bez zeleně nezůstane. Na uvolněných místech budou vysazeny nové dřeviny, několik jich už na místě roste. Na rozdíl od kaštanů nebudou mít tak rozvětvené koruny, aby tolik nezastiňovaly okolí jako ty dnešní.