Znovu a znovu utrácely Droužkovice peníze za likvidaci černých skládek, které vznikaly na jejich území v blízkosti rybníků vedle R7 (Pražské ulice) kousek od výjezdu z Chomutova. Veškeré snahy odhalit viníky a zabránit vzniku nových nánosů odpadků byly marné. Tedy až do listopadu, kdy Droužkovice odstranily poslední černou skládku a udělaly na příjezdové cestě hliněný val.

Nová skládka však vznikla záhy. Již 2. ledna u těchto vodních ploch čtenář Chomutovského deníku odhalil skládku další. Kdosi si tam odložil zhruba padesát starých oken, tři sudy vyjetého oleje a o kousek dál přes deset nebezpečných zářivek.

„Ostré střepy z rozbitých oken už z porostu nejspíš nikdo nedokáže úplně odstranit. Budou tam číhat na děcka nebo pejsky co nevydrží jít na procházce jen po cestě. Zlomený střep v noze je hodně ošklivé zranění,“ zhodnotil čtenář Chomutovského deníku Karel Beneš možné důsledky.

Právě proto poslal fotky do naší redakce, aby lidé pomohli najít člověka, který sem odpad vyvezl. „Protože okna jsou atypicky úzká a dost neobvyklá, možná si někdo vzpomene na kterém (zřejmě čerstvě renovovaném) baráku je viděl,“ dodal Karel Beneš. Podle něj by si tento člověk zasloužil statisícovou pokutu.

Pro právě tady?

Na otázku proč právě na tomto místě vznikají černé skládky opakovaně jsou minimálně dvě odpovědi. Místo je přístupné hned z R7. Druhý důvod může být ten, že rybníky od silnice dělí alej topolů, které dokáží vše schovat. Ze silnice tedy není vidět, co se za topoly děje a zda tam někdo je.

Paradox: skládka vedle sběrného dvora

Největším paradoxem a zároveň výsměchem je fakt, že tyto skládky vznikají ani ne sto metrů od chomutovské skládky, kam mohou všichni občané Chomutova odevzdávat tento druh odpadu zdarma.

Droužkovice tak svým krokem, navezením hlíny na příjezdovou cestu k rybníkům,udělaly co mohly. Alespoň se vyhnuly dalšímu vyhazování peněz za likvidaci skládky (ročně minimálně 30- 40 tisíc korun). Odvoz odpadků musel ale v tomto případě zaplatit Chomutov.


Co všechno už Droužkovice kvůli skládce vyzkoušely?

Prohrabávat skládku: „Zkoušeli jsme ve skládce hledat adresy nebo doklady, které by prokázaly majitele odpadu,“poukazuje na první snahy starosta Droužkovic. Když se povedlo nějaké vodítko najít, obec se jej pokusila kontaktovat. „Kdysi jsme dokonce posílali těmto lidem dopisy. Někteří lidé ale neodpověděli a jiní se vymluvili,“ vysvětlil zbytečnost tohoto kroku starosta. Aby totiž mohla obec od zakladatele skládky vyžadovat zaplacení nákladů na její likvidaci, musí ho chytit přímo při činu nebo jej alespoň vyfotografovat.

Policie, strážníci: Vedení obce dokonce povolalo na pomoc chomutovské strážníky a státní policisty.

Hliněný val: Posledním krokem obce bylo zabránění vjezdu na příjezdovou cestu k rybníkům, kde se skládky nejčastěji tvořily. Nová skládka však vznikla o pár metrů před hliněným valem, blíže R7 a Chomutovu.