VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tip na výlet: Cesta do pravěku aneb výlet pro děti na Hradiště u Chomutova

Chomutovsko - Přinášíme druhý tip na výlet, který si pro vás připravil Chomutovský deník. Tentokrát se vydáme na cestu do pravěku - na Hradiště u Chomutova.

6.7.2009
SDÍLEJ:

ilustrační fotoFoto: Archiv VLP

Nástup na trasu

Z Chomutova nádraží jdeme okolo Globusu k rybníku Kačák (kdysi docela dobré koupání, dnes v soukromém vlastnictví). Vlevo vidíme Černý vrch z protileteckou pozorovatelnou, ale my jdeme po silničce až podejdeme moderní mostní dílo. Pokračujeme silnicí do lesa a nezapomeneme se dívat vlevo, kde uvidíme pár bunkrů z let 1937. Jeden poblíž potoka je ve velmi dobrém stavu a je někdy předváděn.

Vpravo uvidíme železniční most z trati Vejprty – Chomutov.Tahle velmi stará trať se tu zajímavě vine (viz mapu) a my se s ní ještě setkáme na našem výletě. My nejdeme pod viadukt, ale stáčíme se na silnici zcela doleva a pokračujeme rovně lesem. Dojdeme na křižovatku a opět směřujeme k trati, kde vidíme další bunkr u přejezdu. U bunkru je lesní cesta žlutě značená a po ní se vydáme vzhůru mírně do kopce. Tohle žluté značení kdysi vedlo i hrad Hasištejn.

Dojdeme k dalšímu viaduktu s odpočívadlem.

Pokud si chceme prohlídnout zajímavý kamenný kříž, poodejdeme cca 50 m po lesní cestě vedoucí souběžně s tratí ( kříž je na paměť lesního neštěstí). Po případné prohlídce se vrátíme k viaduktu, který projdeme a malou stezkou se vydáme stále stoupajíce na vlastní skalní stolovou horu Hradiště. Jak napovídá název bylo zde hradiště do doby cca 9. stol n. l. Napovídá tomu velký val zčernalých kamenů po okraji, hradištní cisterna, obětiště, zbytky obydlí (jámy). Nalezly se tu i zlaté mince.

Dávná nešťastná událost

Z části okraje v místě lomu je slušná vyhlídka do okolí Chomutova a Málkova. Na kraji lomu je dodnes zachován pravěký přístřešek. Pod lomem jsou dodnes patrné zbytky obydlí po dělnících, jež tu stavěli trať. K tomuto místu se pojí i neštěstí, kdy obyvatelé okolních obcí tu jednoho večera upálili několik rodin v domcích z bříz, jako za odplatu za zlodějství a rabování. Na hradišti rostou zajímavé druhy doubků a bříz. Je zde dostatek zvěře – zvláště v zimě není problém vidět i dvacetičlenná stáda.

Hra na hledače fosilií

Pro děti je velmi vděčné pobyt v lomu hledáním fosilií, najdou se tu pěkné kousky s otisky větviček, listů a šišek. Děti uvítají pěkný terén pro hry a možná najdou i příbytek trempů (vejde se sem až 5 lidí).


I když je zde pár ohnišť tak jsme v rezervaci a je tu zákaz rozdělávání ohně a i nedoporučuji kutat a hledat další fosilie jak to činí zdejší hledači (případné vysoké pokuty). Myslím si že, název cesta do pravěku vystihuje celý výlet protože jsme šli postupně od nejmladší doby do pravěku : nový most, bunkry, stará trať, stavba trati, hradiště, fosilie.

Výlet můžeme ještě doplnit výletem do Černovic a prohlídnout si tuto starobylou obec jež se kdysi pyšnila slavnou kamenickou a sochařskou hutí, též výrobou mlýnských žernovů po kterých taky má obec jméno. V obci je pár sochařských děl a taky bývalý starý zemědělský dvorec. Z Hradiště můžeme pokračovat na Hasištejn a do Prunéřovského údolí nebo na Nebovazy s oborou.

Rada: jelikož jde o výlet pro děti, mějte dostatek občerstvení – po cestě nikde není možnost a na plošině Hradiště to někdy dost hřeje. V Černovicích je dobrá hospůdka. Na Hradišti je schránka GPS.

Autor: Saturnin

6.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jan Pavlátka se narodil 16. srpna 2017 ve 3.57 hodin rodičům Andree Pavlátkové a Janu Královi z Chomutova. Měřil 53 cm a vážil 3700 g.
3

Vítáme vás na světě! Nově narozená miminka v okrese Chomutov

Na pouťový festival a motorkářský sraz v Polákách dorazily stovky lidí.
33

FOTO: Motorky, rock i kolotoče. Na pouť u Nechranic zamířili jezdci i děti

Ve městech žijí také tisíce psů. Problémy? Úklid a volný pohyb

Chomutovsko, Lounsko, Mostecko – „Sousedské štěkání“, pobíhání bez vodítka a hlavně neuklízení výkalů – stěžují si nejčastěji lidé na některé pejskaře. Majitelé psů naopak žádají více míst pro volný pohyb mazlíčků.

Ján Laco: „Dvojzápas s Litvínovem bereme stejně, jako jiné přípravné zápasy"

Chomutov - Lví podíl na jednobrankovém vítězství Pirátů Chomutov nad finským týmem Kärpät Oulu měl slovenský gólman Ján Laco. Nikdo snad už od něj ani jiný, než špičkový výkon nečeká. Po vítězném utkání poskytla brankářská jednička týmu Pirátů Chomutovskému Deníku exkluzivní rozhovor. „Byl to velmi těžký zápas, hlavně začátek,“ okomentoval prvních deset minut zápasu s úsměvem sympatický gólman.

OBRAZEM: Palačinky i pověstné quiche. V Kadani ochutnávali francouzskou kuchyni

Kadaň - V restauraci pod širou oblohou se v sobotu proměnilo Löschnerovo náměstí v Kadani.

V Kadani přijímají přihlášky do tanečních

Kadaň – Kurzy pro začátečníky budou probíhat vždy v pátek večer.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení