VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Reportéři ČT: Alexandr Novák - člověk s neodhadnutelným vlivem

Chomutov - Bývalý starosta a senátor za ODS Alexandr Novák už několik let není v žádné veřejné funkci, ale jeho vliv to nijak neoslabilo. Jeho vliv naznačila pondělní reportáž pořadu Reportéři ČT.

3.11.2008 25
SDÍLEJ:

Alexandr Novák.Foto: Deník/ Zdeněk Koza

Klíčový svědek

Peter Schmel – to je klíčový svědek v kauze bývalého starosty, který je obviněn z braní úplatků. Policie ho nemůže najít, přestože jsou na něj vydány tři zatykače. A soud s Novákem proto stojí.

Reportérům České televize však stačilo pár týdnů, aby vypátrali dům v obci Žernovník na Blansku – zahradu u něj měl koupit právě Schmel a bydlí v něm jistá Romana Fojtová, Ta se ale s reportéry nechtěla o Schmelovi bavit.

Místopředsedkyni chomutovského soudu Hanu Bílkovou objev reportérů překvapil. „Učiníme dotaz na policii a jestli se to potvrdí, bude nás zajímat, proč se to nepodařilo zjistit jim,“ řekla České televizi.

Jak v reportáži zaznělo, Schmel je původem Čech a jeho původní jméno zní Petr Chmel. Nedoučený zámečník odešel z Československa v roce 1982, tedy o rok později než Alexandr Novák. V podkladech k jeho obžalobě kvůli opuštění republiky se píše, že před emigrací byl osmkrát soudně trestán, většinou za úmyslné trestné činy. Zároveň měl na tehdejší dobu vysoké dluhy – asi sto tisíc korun, včetně výživného na děti. Poté, co se v Německu seznámil s Alexandrem Novákem, stal se jeho obchodním partnerem. A jejich spolupráce skončila před soudem.

Kamencové jezero

Reportéři pátrali také po tom, jakou roli hrál nebo hraje Novák v pronájmu Kamencového jezera. Mezi lidmi se spekuluje o tom, že exsenátor má na celém projektu nějakou účast. On sám to v reportáži kategoricky odmítá.

Jenže Milan Pešík, pražský producent, naznačuje něco jiného. Před pár lety přišel s myšlenkou velkého vzdělávacího, výchovného a zábavního centra v areálu Kamencového jezera. Své plány spojil s tehdejším ředitelem zooparku Přemyslem Rabasem – chtěli spojit sousední areály jezera a zooparku.

„Chtěl jsem vyvolat jednání s městem Chomutov. Ale protože jsem byl z minulosti obeznámen s fungováním toho města,tak jsem vyhledal lokálního koordinátora zájmů - pana Nováka,“ přiznal reportérům ČT Pešík. „Jádro sdělení bylo jasné: Vyjednejte si to s Fojtíkem a pak budeme jednat dál. Následně jsem pochopil, že vlastně ta akce už byla rozjetá, že se vlastně nejednalo o obsah, že šlo o to, kdo co bude dělat a hlavně, kdo co bude stavět…“

To bylo v roce 2007, tedy ještě před výběrovým řízením na podnájem areálu Kamencového jezera. V něm nakonec skutečně uspěla firma, za kterou jedná právě Zdeněk Fojtík…

Diktátorské podmínky primátorky

Reportéři se pokoušeli hovořit na téma Kamencové jezero také s primátorkou Ivanou Řápkovou. Jenže ta si nadiktovala až neuvěřitelné podmínky.

„Otázky budou položeny v plném znění, přesně tak, jak byly napsány. Ani do otázek ani do odpovědí nesmí být stříháno a ani nesmí být jako podtext použit jiný obrazový či fotografický materiál bez mého svolení,“ stojí v v e–mailu, která primátorka poslala reportérům České televize. A pokračuje: „Televize bere na vědomí, že celý rozhovor bude natáčen ještě pomocí techniky, kterou zajistí město Chomutov. Doplňující otázky, které by rozšiřovaly jakkoliv již položenou otázku, se nepřipouští. Během natáčení bude přítomna osoba, kterou si sama určím. Tato osoba nesmí být jakkoli snímána a nesmí jí být kladeny jakékoli otázky. Totožnost této osoby nesmí být v žádném případě v rámci tohoto pořadu ani v žádném dalším pořadu zveřejněna.“

Z rozhovoru sešlo.

Větrníky, plynovod

Větrný park Chomutov měl být největším souborem větrných elektráren v České republice. Hodnota projektu se pohybovala v řádu miliard a přišel s ním chomutovský podnikatel Antonín Rais.

Jeho firma Proventi se však dostala během přípravy projektu do problémů a Alexandr Novák Raisovi pomohl. „Tehdy nabídl, že by se jeho nějaká příbuzná mohla stát akcionářem společnosti Proventi – jako finanční investor v podstatě,“ popsal Rais v reportáži.

Alexandr Novák tedy projekt Větrného parku od samého počátku podporoval oficiálně: tedy politicky jako starosta z chomutovské radnice. Ale také neoficiálně – ekonomicky – jako skrytý investor. Jeho příbuzná a nakonec i on sám totiž drželi akcie firmy, která měla větrníky postavit.

Jak reportéři ČT rovněž zjistili, Novák nedávno koupil také pozemek u Hory Svaté Kateřiny, přes který má vést obří plynovod Gazela. Výkupní hodnotapozemku díky plánovanému plynovodu mnohonásobně stoupla.

Novák neodpověděl

Reportéři se několikrát pokusili Alexandra Nováka zkontaktovat, na jejich e–mail ale neodpověděl. Když se ho zeptali na živo, do odpovědí se mu nechtělo. „Já jsem dneska soukromý podnikatel. Jestli ty otázky budou zasahovat do mého soukromého podnikání, tak nevím, jestli vám na ně odpovím, jestli jsou to otázky související s mojí politikou, tak tam pravděpodobně jo.“

Neodpověděl. Jeho žena nad otázkami prohlásila, že to jsou nesmysly.

Autor: Josef Dušek

3.11.2008 VSTUP DO DISKUSE 25
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jan Pavlátka se narodil 16. srpna 2017 ve 3.57 hodin rodičům Andree Pavlátkové a Janu Královi z Chomutova. Měřil 53 cm a vážil 3700 g.
3

Vítáme vás na světě! Nově narozená miminka v okrese Chomutov

Na pouťový festival a motorkářský sraz v Polákách dorazily stovky lidí.
33

FOTO: Motorky, rock i kolotoče. Na pouť u Nechranic zamířili jezdci i děti

Ve městech žijí také tisíce psů. Problémy? Úklid a volný pohyb

Chomutovsko, Lounsko, Mostecko – „Sousedské štěkání“, pobíhání bez vodítka a hlavně neuklízení výkalů – stěžují si nejčastěji lidé na některé pejskaře. Majitelé psů naopak žádají více míst pro volný pohyb mazlíčků.

Ján Laco: „Dvojzápas s Litvínovem bereme stejně, jako jiné přípravné zápasy"

Chomutov - Lví podíl na jednobrankovém vítězství Pirátů Chomutov nad finským týmem Kärpät Oulu měl slovenský gólman Ján Laco. Nikdo snad už od něj ani jiný, než špičkový výkon nečeká. Po vítězném utkání poskytla brankářská jednička týmu Pirátů Chomutovskému Deníku exkluzivní rozhovor. „Byl to velmi těžký zápas, hlavně začátek,“ okomentoval prvních deset minut zápasu s úsměvem sympatický gólman.

OBRAZEM: Palačinky i pověstné quiche. V Kadani ochutnávali francouzskou kuchyni

Kadaň - V restauraci pod širou oblohou se v sobotu proměnilo Löschnerovo náměstí v Kadani.

V Kadani přijímají přihlášky do tanečních

Kadaň – Kurzy pro začátečníky budou probíhat vždy v pátek večer.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení