VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Načatý boj proti kriminalitě v Jirkově má první reakce

Chomutov, Jirkov - Starosta Jirkova Radek Štejnar nezůstane ve svém volání po přísnějším boji s kriminalitou sám. Přidalo se k němu několik politiků či třeba předseda stavebního bytového družstva v Chomutově (SBD).

13.2.2008 2
SDÍLEJ:

Podlitiny v obličeji, poraněnou ruku a další zranění utrpěl jirkovský městský strážník Petr Kubaczka po útoku rozvášněné skupinky Romů na sídlišti v Jirkově.Foto: Deník/ Jan Vraný

„Situace, jaká panuje teď, je pro nás neúnosná,“ říká předseda SBD Josef Tvrdý. Družstva se problémy dotýkají přímo, třeba poslední případ zmláceného strážníka se odehrál právě ve družstevním paneláku. „Problémy s kriminálníky má řada našich družstevníků. Stížnosti se množí a my si s tím nemáme jak poradit. Pak nejsme schopni lidem zajistit slušné bydlení.“


Tvrdý varuje, že taková situace se může lehce zvrhnout. „Když se s tím nebude nic dělat, lidé buď začnou brát spravedlnost do svých rukou a nebo se budou stěhovat pryč a vzniknou nám tu ghetta. Ani jedno přeci není dobře,“ upozorňuje. Družstvu by se například hodilo, kdyby zákon nařídil, že vlastník bytu musí souhlasit s tím, kdo se k němu nastěhuje. „Teď to můžeme vzít jenom na vědomí, stejně jako převod členských práv,“ krčí rameny Tvrdý.


Jak potvrdil Deníku Radek Štejnar, na jeho otevřený dopis už se kromě Tvrdého ozvalo několik dalších politiků. „Třeba starosta Duchcova nebo náměstek primátora Teplic,“ prozradil starosta. Jirkovský starosta vyzval svým otevřeným dopisem ministra i zástupce policie k jednání. Velké setkání by se mělo konat 17. března na Červeném hrádku.

 

 

Starosta Štejnar: Nechceme se jen sejít, popovídat a nechat se vyfotit do novin

Jirkov/ V polovině března chce Jirkov hostit na Červeném hrádku politiky, policisty a experty zodpovědné za boj proti kriminalitě. Schůzka podle seznamu pozvaných vypadá jako velkolepá, ale změní se díky ní něco? Starosta Jirkova Radek Štejnar doufá, že ano.


Otevřený dopis, jaký jste poslal ministru vnitra a dalším, bývá často jen politické gesto, které v realitě moc nezmění. Jak chcete docílit toho, že to tentokrát bude jiné?
Otevřený dopis je jenom začátek. Chceme, aby se problém kriminality dostal do povědomí veřejnosti jako největší problém některých měst, například Jirkova. Důležitá pak bude schůzka, kterou jsme naplánovali.

Takové schůzky ale často končí jen tiskovými konferencemi o obecných věcech, ale lidé pak žádnou změnu nepocítí…
My chceme pozvaným dát seznam témat, které budeme probírat, abychom se vyvarovali odpovědí, že „na tohle téma není možné odpovědět bez přípravy.“ Účastníci se na naše otázky mohou připravit, mohou s sebou vzít konkrétní odpovědné náměstky a odborníky.


Ale pokud se bude mluvit obecně, nemusí to pomoci. Máte připravené nějaké konkrétní otázky nebo náměty?
Jednou z hlavních jsou práva a povinnosti majitele domu. Konkrétně aby při přihlášení dalšího člověka do bytu byl nutný jeho souhlas. Jinak se nezbavíme situace, že budeme mít v jednom bytě dvacet lidí a nebudeme s tím moci nic dělat.
Chceme se také bavit o snížení věku pro trestní odpovědnost mladistvých. Další téma je respekt policistů – podle mého názoru by mohli při vážnějších případech častěji sahat k donucovacím prostředkům, ale k tomu potřebují podmínky. Změnit by se měl i výklad zákonů při umisťování pachatelů do vazby. Přeci není možné, aby někdo, kdo neustále otravuje sousedy, vyhrožuje jim, zmlátí strážníka a zastaví ho až střelba, byl za pár hodin zase na svobodě.


Zmiňujete konkrétní případ z nedávné doby. Byl to právě tento incident, který Vás donutil k jednání?
Byl to jeden z hlavních impulsů. Řada lidí na ten případ reagovala, už nevolali jen na městskou policii, ale začali se ptát nás politiků, co s tím budeme dělat. A byly to seriózní, kultivované reakce – člověk si pak uvědomí, že lidé se bojí a že je to oprávněné. Brutalita pachatelů už překračuje meze. Třeba v poslední době tu řádí nějaký zloděj, který krade ženám kabelky – ale místo prosté krádeže ty ženy ještě zmlátí…


Zpět ke schůzce – jaký tedy bude její konkrétní výsledek?
Vznikne zápis, ze kterého bude jasně patrné, co chceme a co si představujeme, a co nám na to pozvaní zástupci státu řekli. Budeme mít jejich sliby a vyjádření a před volbami se pak můžeme ptát – co slíbili a co proto udělali? Nechceme se jen sejít, popovídat si a nechat se vyfotit.

 

Autor: Josef Dušek

13.2.2008 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Možnost pořídit si unikátní fotografie parašutisty skákajícího z křídla větroně Blaník ve výšce 800 metru měl fotograf Litoměřického Deníku ve středu 21.6. dopoledne. Tato ukázka proběhne jako součást hlavního programu Memoriál air show.
12

FOTO: Memoriál Air Show láká také na skok z křídla větroně!

Amatérský badatel Jiří Kuchař objevil v depozitáři Národního památkového ústavu v Doksanech sedm obrazů ze sbírky Adolfa Hitlera.
22

FOTO: Hitlerovy obrazy v Doksanech nechtějí památkáři ukázat

Populární duo Eva a Vašek zazpívá v neděli v Březně

Březno – Na nedělní Dechparádě návštěvníci uvidí i další hudebníky, včetně Jiřího Helekala.

AKTUALIZOVÁNO

Kraj zasáhly silné bouřky, na několika místech zastavily vlaky

Ústecký kraj – Silné bouřky se ve čtvrtek 22. června podle očekávání přesunuly z Německa na sever Čech. Počasí ve večerních hodinách působilo problémy na několika železničních tratích.

Mladí plavci Slávie Chomutov předvedli parádní vystoupení

Mladá Boleslav, Plzeň - Na vrcholných závodech zazářila Anežka Doksanská. Prosadili se i další sportovci.

Milion odškodné a 11,5 roku v chládku. Šiřitel HIV se při rozsudku díval z okna

Ústí nad Labem – Za šíření viru HIV poslal ústecký krajský soud téměř 50letého Zdeňka Pfeifera z Mostu na 11,5 roku do vězení se zvýšenou ostrahou. Nebezpečnou nemocí Pfeifer nakazil tři muže, s nimiž měl pohlavní styk.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies