Lidí, kteří nevládnou psaným slovem je na Chomutovsku víc, přestože existuje povinná školní docházka. Neexistují žádné statistiky, které by prozradily, kolik jich je, ale setkávají se s nimi úředníci.

„Samozřejmě sem takoví občané docházejí. Buď neumí číst a psát, ale stydí se a formuláře odnesou domů, kde jim je vyplní někdo zdatnější, nebo se jedná o mladší generaci, kde bych mluvila spíše o pojmové negramotnosti,“ uvedla vedoucí odboru školství, kultury a sociálních věcí v Klášterci n. Ohří Šárka Řeháčková. „Nechápou významy, takže například do kolonky rodinný stav napíší ´dobrý´.“ Počet těchto klientů si netroufá odhadnout.

Podobnou zkušenost mají i úředníci na odboru sociálních věcí a zdravotnictví v Kadani.

„Občas se setkáváme s lidmi, kteří tvrdí, že se neumí ani podepsat, ale spíš se jedná o Romy, kteří přišli ze Slovenska,“ uvažuje vedoucí odboru Tomáš Mědílek. „Samozřejmě jim pomáháme formuláře vyplnit.“

Občany s nedostatečným vzděláním bývá problém zaměstnat.

“Většinou nemají kvalifikaci a k jejich vzdělanostnímu handicapu se občas přidává i narušené zdraví. Také záleží jakou mají tito lidé motivaci pracovat,“ uvádí ředitel Úřadu práce v Chomutově Prokop Sýkora.

V evidenci úřadu samozřejmě neexistuje kolonka „neumí číst a psát“. Lidí bez vzdělání vedl na konci roku 10, s neúplným základním vzděláním 58 a se základním vzděláním 3997.

Jestliže bylo ve stejném období celkem 9114 lidí nezaměstnaných, tvořil podíl těchto uchazečů 43 procent, což není málo.

Nejčastěji nacházejí uplatnění při veřejně–prospěšných pracích. Čistí příkopy, podílejí se na úklidových pracích a úpravách veřejných prostranství. Ve spolupráci s obcemi se jich vloni mohlo uplatnit na čtyři sta.

V souladu s lisabonskou strategií zaměstnanosti se úřady práce snaží tyto lidi více zapojit do trhu práce. Protože nemají kvalifikaci, není možné je rekvalifikovat. Mohou ale docházet do poradenských programů.

„Samozřejmě je tam neučíme číst a psát,“ podotýká vedoucí odboru evidence a podpor Jaroslava Březinová. Většinou se jedná o osoby, které do školy chodily, ale dlouhodobě nečtou a své schopnosti, ztratily. Lektoři se jim ale věnují se zvýšenou péčí, motivují je, učí sestavit životopis a orientovat se při práci na počítači.“ Jeden takový program právě Úřad práce v Chomutově připravuje. Proběhne do léta.