Koalice už jsou hotové, ale (staro)noví starostové křeslo ještě jisté nemají.

U krajského soudu totiž leží návrhy na opakování voleb. Do pátku do čtyř hodin soudy přijímaly námitky a žaloby. Kdo poslal svůj protest jen o minutu později, měl smůlu.

Z našeho okresu do Ústí nad Labem dorazilo návrhů pět – Chomutov, Jirkov, Kadaň, Strupčice a Perštejn.

Důvody jsou různé. Jako první se na soud obrátil Petr Kotáb z kadaňské Dělnické strany sociální spravedlnosti. Důvody jsou známé a už jsme o nich v Deníku psali. Podle DSSS si měl kandidát ODS kupovat hlasy, občanští demokraté to odmítají.

Podobný důvod vedl k podání návrhu na neplatnost voleb Michala Batrina, kandidáta České nezávislé v Jirkově. „Mám podezření na kupčení s hlasy, prý ve prospěch ČSSD a ODS. Lidé měli dostávat sto korun a s tím i rovnou předvyplněný volební lístek,“ uvedl s tím, že se to mělo odehrávat především v Ervěnicích. Prý chtěl podat protest jen proti výsledkům v daných obvodech a konkrétních stran, ale možné je pouze napadnout volby jako celek.

Starosta Radek Štejnar (ČSSD) odmítá, že by s tím jeho strana měla něco společného. „Obviňuje nás, přitom já sám jsem volal městskou policii, když jsem se něco takového dozvěděl od lidí. Nakonec to předali státní policii, jak to dopadlo nevím,“ uvedl.
Státní policie opravdu v Jirkově k takovému případu vyjížděla, ale na místě kupování hlasů nezjistila.

Nejčerstvější námitku podalo sdružení Nespokojení občané! z Chomutova, které v komunálních volbách získalo tři mandáty. Na soud se jeho členové obrátili v poslední možný den.

Nespokojeným občanům se nelíbí předvolební kampaň.


Zneužití informací


Těsně před volbami totiž vedení chomutovské radnice zveřejnilo, že kandidáti do zastupitelstva městu dluží. A také uvedlo, že jeden z kandidátů Nespokojených občanů! údajně dluží Chomutovské bytové, více než tři miliony korun.

Petr Kindermann z NO! má za to, že to mohlo volby ovlivnit a hnutí poškodit. „Nebyla to pravda. Primátorka Řápková jako kandidátka ODS zneužila informace a uveřejnila na oficiálním webu města Chomutova článek s tabulkou a dovětky, které měly poškodit pověst některých stran kandidujících do zastupitelstva.“ vysvětlil Kindermann, proč podali soudní návrh.


Špatná urna a špatné počty?


Jiný problém řešili v Perštejně. Před začátkem voleb nebyla zapečetěná urna, do které voliči házeli lístky na obecním úřadě.
Ve Strupčicích zase bylo poukázáno na údajnou neplatnost volby kandidáta Lukáše Stránského. Návrh podal Miroslav Rokoš z Alternativy pro naši obec. V odůvodnění poukazuje na údajně špatné sečtení hlasů pro Alternativu pro naši obec a Sdružení pro rozvoj obce takovým způsobem, který mohl ovlivnit volbu zmiňovaného kandidáta.

Krajský soud musí rozhodnout poměrně rychle. „Musí padnout do dvaceti dnů. Celkem jsme přijali šestadvacet návrhů, zatím jsme rozhodli u dvou,“ uvedla mluvčí soudu Irena Jeřábková.

Pokud by soud některý z návrhů uznal, mohly by se volby i opakovat. V opačném případě platí stávající výsledky, jen do té doby nemohou starostové svolat ustavující zastupitelstvo, které má zvolit nové vedení města či obce.

Zastupitelé „napadených“ obcí by se poprvé mohli sejít ještě v listopadu.

Kde napadají výsledky voleb?

CHOMUTOV: Návrh podal – Nespokojení občané! Důvod – Údajné zneužití údajů v předvolební kampani.
JIRKOV: Michal Batrin – kupování hlasů
KADAŇ: Petr Kotáb – kupování hlasů
STRUPČICE: Miroslav Rokoš – špatné přepočtení hlasů ve prospěch jednoho kandidáta
PERŠTEJN: Martin Srbecký, Michael Macháček, Miroslav Chalupník, František Kabát – nezapečetěná volební urna