Oficiálně je nikdo u sebe mít nemůže. Vojenský prostor je desítky kilometrů daleko. Přesto v okolí Jirkova podruhé za měsíc našli granát současné výroby.
Tentokrát to bylo u Vysoké Pece, kousek od dolů. Dělníci tam prořezávali stromy a granát našli ležet na zemi. Přivolaný pyrotechnik potvrdil, že se jedná o granát RG F1, tedy současný armádní granát, takzvané „vajíčko“. Odvezl si ho k likvidaci. Před měsícem si stejný typ granátu odvážel z Jirkova, kde ho někdo nalezl kousek za garážemi v ulici Hrdinů.

Zprávy o nálezu munice nejsou nijak neobvyklé. V kraji jich bylo od začátku pět. Většinou jde ale o pozůstatky z II. světové války. Jak se ale dostane lidem do rukou současný granát?

Podle policejních pyrotechniků se může se jednat o munici ze současných či nedávných vojenských konfliktů (například z Čečenska či bývalé Jugoslávie), vyloučit nelze ani nelegálně získanou munici z českých armádních zásob. A jak dodávají, jirkovské případy nejsou žádná rarita. „Přesná čísla momentálně k dispozici nemám, ale i takové případy se stávají a nejsou ničím neobvyklým,“ potvrdil jejich slova Jan Melša, tiskový mluvčí policejního prezidia.

Pravda je, že současný granát nemusí pro nálezce nutně znamenat větší nebezpečí než válečná munice. „Nebezpečná je každá munice, současná i historická. U válečné je specifikem to, že ležela desítky let v zemi a často není zřetelné, v jakém je skutečně stavu,“ podotýká Melša.

Co je ale rozhodně nebezpečnější – jestli se současné granáty válejí v trávě za garážemi nebo u dolů, kolik jich koluje mezi lidmi? A mezi jakými lidmi?
Normální člověk nemá žádnou legální možnost, jak si takový granát pořídit. Neexistuje na něj žádný zbrojní pas, žádné povolení.

Teoreticky se k němu mohou dostat profesionální vojáci, třeba ti nasazovaní v zahraničních misích. Jenže u profesionálů se nedá očekávat, že by je lehkovážně pohazovali v trávě. Další možnost je, že jde o granáty v rukách kriminálníků, kteří si je pořídili na černém trhu. Ti jistě žádnou podobnou obezřetností neoplývají. Máme se bát?