Pokud jste v tomto komplexu ještě nebyli, nabízíme vám malou „ochutnávku“.

Zwinger je nabitou klenotnicí drážďanských nejcennějších uměleckých sbírek a současně výtečným dílem barokní architektonické školy.

Komplex se skládá z několika budov a nádvoří obehnaného zdí s vyhlídkovými terasami, v jehož středu prýští gejzíry ze čtyř kašen.

Také tento komplex prodělal rekonstrukce kvůli válečným škodám a musel být nákladně restaurován.

Nachází se přímo v centru vedle Operního náměstí, kde stojí Semperova opera nebo kostel Hofkirche.

Saské Versailles

Zwinger vznikl původně jako výstavní palác saského kurfiřta Augusta Velikého, který se chtěl přirovnat k francouzskému panovníkovi Ludvíku XIV.

sídlícímu toho času ve Versailles. Komplex byl naplánován a vystavěn dvorním architektem Matthiasem Danielem Pöppelmannem v letech 1710 až 1728. Ten měl původně mnohem odvážnější představu o velikosti své stavby - měla se rozkládat až ke břehu Labe přes celé nynější Operní náměstí.

K tomu z nedostatku financí po smrti kurfiřta už, bohužel, nedošlo a až Gottfried Semper tuto otevřenou stranu zámku v 19. století uzavřel stavbou rozsáhlé obrazové galerie a později vystavěl hned vedle i svou operu.

Úžasné poklady světového malířství

To, co do Zwingeru láká návštěvníky nejvíce, je bezpochyby budova, ve které se nyní nachází fenomenální Galerie starých mistrů (Gemäldegalerie Alte Meister).

Zde mají milovníci umění možnost ve dvou patrech budovy obdivovat díla německých, italských, francouzských a holandských malířů, mezi kterými se vyjímají taková jména jako Rembrandt, Rubens nebo Tizian.

Známé jsou například obrazy benátského umělce Canaletta, který si liboval v zachycování panoramatu Drážďan. Největším magnetem je však nejcennější plátno od renesančního velikána Raffaela - Sixtinská Madonna.

Prostory galerie jsou rozsáhlé, a pokud nejste opravdovým uměleckým labužníkem, asi vás po chvíli tak velký objem umění zahltí. Každopádně i rychlejší prohlídka galerie se vyplatí a stojí za zaplacení několika málo eur vstupného (studenti 4,5 eura, dospělí 7 euro). Fotit lze bez blesku a stativu.

Kromě galerie má tento německý Louvre přichystané k prohlídce i další zajímavé prostory.

Nachází se tu expozice porcelánu z blízké Míšně, Matematicko-fyzikální salon plný cenných vědeckých nástrojů nebo sbírka rytířských zbraní a brnění zvaná Rüstkammer.

Vstupné se dá koupit jak samostatně na jednotlivá muzea, tak dohromady na všechna muzea pro jednu dospělou osobu za 12 euro.

Více informací nabízí souhrnný web Státních drážďanských uměleckých sbírek www.skd-dresden.de (v angličtině a němčině).