VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Český sklář chce mít ruku Nelsona Mandely

Litoměřice, Nový Bor - Jan Huňát si nechal v Evropské unii patentovat způsob výroby otisků v křišťálu. Takto už zvěčnil sira Nicholase Wintona i Václava Havla.

4.8.2010
SDÍLEJ:

Sklář Jan Huňát vytváří kolekci otisků rukou významných osobností veřejného života z Česka i zahraničí z českého křišťálu.Foto: DENÍK/Petr Šimr

Jan Huňát z Litoměřic už tři roky usiluje o získání otisku ruky někdejšího vězně rasistického režimu, bojovníka za lidská práva a pozdějšího prezidenta Jihoafrické republiky Nelsona Mandely. Právě ruka hraje v životě dnes devadesátiletého muže roli přímo symbolickou. Koneckonců, stačí se podívat na www. 46664.com/Home.aspx.

Vývoj originální technologie trval jeden rok

Proč chce Litoměřičan otisk této osobnosti světového významu získat? Jan Huňát je umělecký sklář a designér. Před několika lety, po ročním zkoušení a hledání správné technologie, přišel s jedinečným a ve světě dosud nevídaným projektem „křišťálového doteku“. Jednoduše řečeno, jde vyrobení otisku ruky z českého křišťálu, v němž tak zůstávají uchovány nastálo i papilární linie dlaně. A ty jsou, jak známo, u každého jedince naprosto originální.

Které osobnosti už Křišťálový dotek mají?

Jan Huňát má v tomto ohledu už několik velmi zajímavých „zářezů“. Svou křišťálovou ruku od něj mají například český exprezident Václav Havel, zachránce židovských dětí Sir Nicholas Winton, spisovatel Arnošt Lustig, malíř Adolf Born či sochař Olbram Zoubek. Sklář se ale také setkal letos 10. března s Jeho Veličenstvem králem Kambodžského království Norodomem Sihamonim.

„Zhotovili jsme otisk jeho dlaně pro výrobu jeho Křišťálového doteku. Bylo pro nás nesmírnou ctí setkat se s takto významným člověkem, který je neskutečně vřelý,“ vzpomíná autor technologie, která téměř doslova naplňuje heslo našich předků o zlatých českých ručičkách.

„Už pravěcí lidé otiskovali své dlaně na skálu. A my takto umožňujeme dnes všem lidem zanechat stopu. Oceňují to hlavně lidé, kteří mají vztah k hodnotám, tradici, rodině.“

Jak výroba jedinečného klenotu probíhá?

Na začátku tvorby křišťálového doteku vstupují osobnosti otiskem ruky do uměleckého procesu, aby se stala jeho klíčovou součástí. Vlastní odběr otisku je otázkou několika okamžiků, kdy se provede otisk ruky do speciální hmoty.

Následuje pečlivá práce sochaře, jenž vytvoří formu tak, aby byla zachována maximální autenticita klienta a vytvořeny podmínky pro práci skláře. Práce se sklem končí hrubým odlitkem otisku, na němž pokračuje práce brusiče a jeho vytrvalé broušení až do konečné podoby. Na konci procesu rytec upravuje drobné nerovnosti a opatřuje dílo požadovanými údaji dle specifických požadavků klienta. Konečný produkt je předáván po dvou až třech měsících od zhotovení otisku.

Galerie českých osobností má být v Terezíně

Otisky rukou známých lidí si jistě rádi prohlédnou ostatní. Proto má Jan Huňát záměr vytvořit v Terezíně galerii. „Chceme oslovit slavné Čechy jako jsou Ivan Lendl, Martina Navrátilová nebo Miloš Forman.“

Ze skláře a designéra, jenž pro svůj Křišťálový dotek získal evropskou ochrannou známku, se pomalu stává i sběratel. Sběratel otisků…

Kdo je Jan Huňát?

Jan Huňát, umělecký sklář a designér, se po vystudování na sklářské škole v Železném Brodě věnoval restaurování vitráží na kostelech a katedrálách. Jan zrekonstruoval na 30 kostelů a katedrál v malebném Irsku a svou stopu zanechal i na nejvýznamnější katedrále Irska, Svatém Patrikovi v Dublinu. Jeho tvorba pokračovala v Austrálii, kde mezi mnohými také zrekonstruoval katedrálu Svaté Marie v Sydney. Po návratu domů se věnoval volné umělecké tvorbě a svůj talent prověřil účastí na světové výstavě a soutěži designérů skla v Pekingu, kde získal druhé místo. Po návratu z Číny, kde vedle designování koupelen a skleněného sortimentu pro přední společnosti spolupracoval s Akademií Umění & Designu na Tsinghua Universitě v Pekingu, začal intenzivně pracovat na novém projektu – zachycení jedinečné stopy člověka. Po roční snaze vznikl skleněný otisk lidské ruky, „křišťálový dotek“, který naplňuje odvěkou touhu člověka zanechat po sobě stopu. Vlastník tohoto dokonale řemeslně zpracovaného a umělecky obohaceného artefaktu, otisku ruky, tak může obohatit paměť/historii rodiny či společnosti podle významu té které osobnosti. V roce 2007 Jan spolu se svým otcem založili firmu Business Compass, s. r.o.

Autor: Ivo Chrástecký

4.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Ve středu pozor! Řada lékařů zavře na protest svou ordinaci

Hasičský dům chce Jirkov přebudovat na nové informační centrum. Součástí bude muzeum s historickými exponáty místních hasičů.
5

Hravé muzeum i infocentrum. Hasičský dům se promění

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

ANKETA: Obnovili byste povinnou základní vojenskou službu?

Ústecký kraj - Patnáct zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím osmi stran v Ústeckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Občané Chomutova opět navrhnou, do čeho investovat pět milionů

Chomutov - Město rozjíždí druhý ročník participativního rozpočtu. V něm mohou lidé sami určit, na co použít veřejné peníze.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení