VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Švec prťavec se v dílně má denně co otáčet

Žatec - Fotoreportér Deníku tentokrát v ševcovské zástěře opravoval dámské škrpále v dílně u žateckého obuvníka Milana Wüsta.

21.5.2010
SDÍLEJ:

Žatecký opravář obuvi Milan Wüst se ze zámečníka před osmnácti lety stal obuvníkem. Denně mu prochází pod rukama až 60 párů bot. Mezi nejčastější zákazníky patří ženy, přicházejí si nechat opravit podrážky nebo poškozené podpatky.Foto: Helena Wüstová

Ševcovské řemeslo upadá v zapomnění. Staří fachmani vymírají a nemá je kdo nahradit. Ze ševců se stali opraváři obuvi.

Ušít obuv je z ekonomického hlediska pro živnostníka nerentabilní. Takové ručně ušité boty by samozřejmě vyšly daleko dráž než z velkovýroby. Nikdo by si je proto nekoupil.

V ševcovské zástěře jsem se rozhodl opravit několik párů škrpálů. A to v dílně žateckého opraváře obuvi Milana Wüsta. Ani on by si prý na ušití bot už netroufl.

Ševce válcoval Baťa, teď zase Vietnamci

„Je to řemeslo, které dnes už nikdo neovládá. Nejprve drobné živnostníky – ševce zlikvidoval obuvnický gigant Baťa a dnešní ševce válcují Vietnamci. Ze ševců se tak stali opraváři obuvi. Netvrdím, že bych nedokázal ušít botu, jeden pár jsem si v minulosti z hecu také ušil, ale dělat to pro kšeft? To by se opravdu nevyplatilo. Práce, materiál, to by zákazníka vyšlo na velké peníze. Poctivou obuv válcují nekvalitní boty z Vietnamu. Lidé by na kvalitních botách neměli šetřit a hlavně dětem by rodiče měli kupovat kvalitní boty, aby si nezkazily nohy,“ říká opravář obuvi Wüst.

Správně chodit, to se musí umět

Rukou mu denně prochází až šedesát párů bot. Ty nosí do jeho krámku v Žatci především ženy.

„Drtivou většinu zákazníků tvoří ženy. Opravovat si přicházejí hlavně poškozené podpatky nebo podrážky. Lidé totiž neumějí pořádně chodit. Dělí se hlavně na špičkaře nebo pataře. Jedni chodí po patách, ti druzí zase po špičkách. A je jedno, jestli jde o ženu vážící třicet kilogramů nebo o zdatnou paní, která má téměř metrák. Nerozhoduje váha, ale správná chůze! V opačném případě to odnášejí boty,“ vysvětluje obuvník.

Opravit podpatek není snadné

Podává mi dámské lodičky. Mírně obnošené s poškozenými podpatky. „Musíš si nejprve vzít kleště a původní podpatky odstranit. Pevně stisknout a táhnout. Tak je to správné,“ říká mi opravář obuvi.

Nejde mi to. Kleště se scvakávají a já ne a ne uchopit podpatek. Daří se až na pátý pokus. „Na to, že to děláš poprvé, ti to jde. Teď podpatek opravíme. Odkrajovačem vyřízni budoucí podrážku a tu potom vlepíme na podpatek. Někdy je obuv opravená během pár minut, jindy to chce daleko delší čas. V případě, že je to na počkání, mohou se zákaznice tady posadit, vyzout se a jen čekat,“ směje se obuvník.

„Nejsem klasický švec, spíš se nám říká prťavec, tak se opravářům posmívali ševci. Ostatně, toto oslovení zaznělo i v pohádce o Létajícím ševci, kdy čertík nadával ševci – prťavci,“ vysvětluje obuvník, který se opravou zabývá už osmnáct let. „Mám rekvalifikaci v Holandsku a další nutné kurzy a školení. Tu hlavní školu jsem ale získal letitou praxí,“ řekl Milan Wüst.

Nejlepší obuv je ta z pravé kůže

Mezi nejlepší boty považuje žatecký obuvník ty kožené. „A nemusí jít hned o nějaké světové značky. Hlavním kritériem je jejich kvalitní zpracování. Pak jsou tu i ortopedické boty, ale to už je zase jiná kategorie. Někteří lidé koukají kde ušetřit, a tak nakupují levné boty. To je ale chyba. Jednak jim nevydrží ani jednu sezonu a také v nich nohy trpí. Hlavně dětem bych je nedoporučoval. Čím je obuv podezřele levnější, tím je patrně i nevhodná a zdraví škodlivá,“ varuje obuvník.

Kovářova kobyla chodí většinou bosa

O tom, že přísloví Kovářova kobyla chodí bosa je pravdivé, svědčí i fakt, že i manželka nebo dcery Milana Wüsta si prý musejí na opravu svých bot počkat i několik týdnů.

„V tomhle mám velký rest. Cizím lidem opravuji boty ve dne v noci a na rodinu jaksi zapomínám,“ směje se opravář obuvi. Jeho manželka Helena mu dává, bohužel, za pravdu.

Oprava botky za patnáct minut

„Dobrý den. Chtěla bych opravit botu. Špatně jsem došlápla a zlomil se mi podpatek. Půjde s tím něco udělat? Mám je strašně ráda a nejsou zas až tak staré, abych je vyhodila,“ říká v prodejně žena středních let. Pro Milana žádný problém. Během patnácti minut je pravá bota zase jako nová.

„Stačilo vyjmout utržený podpatek, našroubovat nový a bylo,“ popsal zlehčeně svou práci obuvník. „Největší nápor je v pondělí a ve středu. To jsou úřední dny a když jdou ženy do města po úřadech, boty vezmou s sebou k opravě. Pak máme také nejvíce práce na jaře a v zimě. Stejně jako automechanici s přezouváním pneumatik i v tomto období vždy pociťujeme zvýšený počet zákazníků. Naopak nejslabším obdobím je léto, to většina lidí chodí jen v žabkách a sandálech,“ vysvětluje obuvník Milan.

V lodičce byly ukryty bankovky

Při své práci čas od času narazí i na nějakou tu kuriozitu. „Jednou jsem při opravě bot našel uvnitř ukryté čtyři tisíce korun. Majitelka si peníze ukryla do obuvi a zapomněla na ně.

Jak obrovskou radost měla, když si přišla druhý den pro opravené boty a navrch dostala ještě peníze, není nutné říkat,“ dodává opravář obuvi Milan.

Jindy zase seniorky přinášejí boty, které by už neopravil ani ševcovský Bůh. „Některé boty se časem prostě už nedají opravit nebo by lidé za jejich opravu dali daleko více, než za kolik obuv koupili,“ vysvětluje Milan.

Podle bot dokáže prý poznat i osobnost zákazníků. „Hned na první pohled poznáte, koho máte před sebou. Ukaž mi, v jakém stavu máš boty, a já ti povím, jaký jsi,“ zažertoval Milan.

Jsou lidé, kteří si na své boty potrpí a starají se o ně. Pravidelně je ošetřují, krémují a nechávají čistit a opravovat. "Takovou obuv je pak radost opravovat. Nerozpadají se vám pod rukou," říká Milan Wüst.

Autor: Jan Vraný

21.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jiří Černý (vlevo) vedl jako hlavní trenér poprvé FC Chomutov. Vpravo asistent Ladislav Doksanský, dalším asistentem je Pavel Vrátil.

Léčba v prvním zápase zabrala! FC Chomutov porazil Neratovice

Den Země v chomutovském zooparku.
22

Dnem Země v zooparku provázeli čert, hastrman i mořská panna

Nový maskot, Ohřinka, zahájí turistickou sezonu v regionu

Žatec, Klášterec, Kadaň – Slavnost se tentokrát uskuteční mezi Kláštercem a Kadaní, a to příští víkend.

Vítáme vás na světě! Nově narozená miminka v okrese Chomutov

Okres Chomutov - Podívejte se na čerstvě narozené nové občánky z našeho okresu. Rodičům blahopřejeme!

Prvního května závodí v Krásné Lípě motokrosoví junioři

Krásná Lípa – Druhý závod seriálu slibuje napínavou podívanou. Start Jakuba Terešáka je kvůli zranění ale nejistý.

Terapeutka Lenka Hlavičková: Hra v písku pomáhá odhalit trápení pomocí figurek

Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ - Někdy je potřeba obrátit se na odborníka. Zvláště pokud se potýkáme s obtížemi s naším zdravím. Nejinak tomu je v otázce problémů s duševním zdravím, ani tady žádná improvizace nepomůže. Naštěstí v Ústí nad Labem je i na tyto oblasti života připravena řada špičkových specialistů.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies