VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nové šance při chronickém selhání ledvin

Severní Čechy - Dialýza patří mezi život zachraňující zdravotnické výkony a ročně je v České republice některou z tzv. hemoeliminačních metod pravidelně léčeno téměř 12 tisíc pacientů.

7.1.2014
SDÍLEJ:

Dialyzační středisko NephroCare v Chomutově. Foto: Fresenius Medical Care

Bez pravidelných návštěv některého ze stovky českých dialyzačních center by pacient s chronickým selháním ledvin zemřel. Počet dialyzovaných pacientů každoročně stoupá.

Selhání ledvin může mít mnoho příčin a trpí jím většinou lidé starší 65 let, kteří tvoří více než polovinu všech pacientů. Nejvíce postihuje dlouholeté diabetiky, osoby trpící vysokým krevním tlakem nebo ty, jimž selhaly ledviny z důvodu zánětlivého nebo vrozeného onemocnění. Život těchto pacientů je úzce spojen s pravidelnými návštěvami dialyzačního střediska, kam docházejí většinou třikrát týdně.

Metody léčby

Při onemocnění ledvin, kdy ledviny již nejsou schopny plnit svou funkci, je nutné zahájit v pravý čas léčbu, která tyto funkce nahradí. Vedle transplantace je to tzv. hemodialýza nebo peritoneální dialýza. Principem hemodialýzy je odstranění odpadních látek z krve pomocí přístroje. Srdcem dialyzačního přístroje je dialyzační filtr. Tento filtr nahrazuje vlastní funkci ledviny. U peritoneální dialýzy je krev filtrována z pobřišnice (peritonea) pacienta do jeho břišní dutiny. Obě tyto metody ale nejsou dokonalé.

Co pacientům přináší metoda HighVolumeHDF?Lepší toleranci léčby samotné, spočívající v omezení: svalových křečí, bolestí hlavy, nauzey (pocitu nevolnosti), zvracení, hypotenzních příhod o 28 % (pokles krevního tlaku).
Zvýšení bezpečí pacienta: o 33 % je nižší kardiovaskulární úmrtnost, až o 55 % se snižuje úmrtnost v důsledku infekčních komplikací, riziko vzniku mozkové mrtvice při této metodě klesá o 66 %.
Pokles celkových nákladů na léčbu: nižší spotřeba léků (vazače fosfátů, erytropoetin, antihypertenziva apod.), nižší potřeba hospitalizací o 22 %, snížení srdečně-cévních komplikací znamená značné úspory na jejich následnou léčbu.

Veškerá pozornost lékařů a vědců, zabývajících se touto problematikou, se dlouhá léta zaměřuje na zkvalitnění života již početné skupiny pacientů. Cílem je zlepšit náhradu funkce ledvin a přitom zabránit nežádoucím komplikacím.

Co vlastně obnáší nejnovější varianta?

Stejný cíl má také společnost Fresenius Medical Care, jež provozuje dialyzační střediska NephroCare, kterých je v současné době v ČR 20. Společnost ve všech svých dvaceti střediscích využívá nejmodernější metody, které jsou výsledkem posledních výzkumů koncernu Fresenius, jako například nejnovější metodu HighVolumeHDF čili vysokoobjemovou hemodiafiltraci. Výsledky dlouholetých inovací ihned promítá do přístrojového vybavení i služeb samotných, takže pacienti středisek NephroCare mají vždy mezi prvními k dispozici nejnovější metody.

Hemodialýza v severních Čechách- V Ústeckém kraji je pacientům k dispozici sedm dialyzačních středisek (z nich jsou tři střediska NephroCare), ve kterých se léčí 983 dialyzovaných pacientů.
- Na jednom dialyzačním lůžku proběhlo vloni v Ústeckém kraji 739 dialýz a kraj se tak stal jedním z nejvytíženějších v ČR. Na jeden úvazek lékaře vychází přibližně 4 460 dialýz.
- Samotnou hemodialýzou v chronickém programu se v Ústeckém kraji nicméně léčilo téměř nejvíce osob z celé ČR, a to 7,3 pacientů na 10 tisíc obyvatel.
- V Libereckém kraji jsou tři hemodialyzační střediska se 45 dialyzačními lůžky. S 5,2 pacienty na 10 tisíc obyvatel v chronickém programu je pak na tom Liberecký kraj podstatně lépe než Ústecký.
-Na jeden úvazek lékaře vychází v Libereckém kraji až 5 995 dialýz.

„Ještě nikdy nebyla dialýza tak bezpečná a účinná jako nyní, kdy nastoupila nová éra tzv. kardioprotektivních metod. Ty odstraňují zplodiny látkové přeměny a ochraňují srdečně cévní systém. Klasickou hemodialýzu jsme nahradili hemodiafiltrací a především její nejnovější variantou, tzv. HighVolumeHDF," uvádí MUDr. Michaela Ságová, lékařka z dialyzačního střediska NephroCare.

Strava je důležitá

Pravidelné stravování je důležité pro nás pro všechny a často s ním bojujeme. Pro dialyzované pacienty pak obzvlášť. „Rozdělte si jídelníček do několika denních dávek, aby byl rovnoměrně rozložen příjem energie, všechny živiny, minerály a vitaminy. Tímto byste se měli vyhnout pocitu hladu, velkým výkyvům chutí a nežádoucímu navýšení hladiny draslíku, fosforu a tuků v krvi se všemi doprovodnými potížemi," vysvětluje nutriční terapeutka společnosti Fresenius Medical Care Dana Sasáková.

Příjem bílkovin

Pamatujte, že příjem bílkovin by měl být navýšen na 1,21,5 g/kg/optimální tělesné hmotnosti, protože část bílkovin se při dialýze ztrácí. Bílkoviny jsou rostlinného a živočišného původu a u dialyzovaných pacientů by měly převažovat živočišné bílkoviny maso, mléčné výrobky, sýry, vejce, drůbež a ryby.

Vyrovnaný příjem tekutin

Naučte se vyrovnávat se s nepříjemnými pocity žízně, například zvlhčováním úst vodou nebo dezinfekčním prostředkem, cucáním bonbonů, žvýkáním žvýkačky, srkáním tekutin, omezením soli a potravin obsahujících skrytou sůl (uzeniny, pikantní sýry, chipsy, nakládané potraviny).

Ovoce a zelenina

Vybírejte a zařazujte do jídelníčku ovoce a zeleninu s nízkými laboratorními hodnotami draslíku a fosforu. Ovoce a zelenina je nejen zdrojem vitaminů a minerálů, ale i vlákniny, tekutin a energie. Významná část fosforu a draslíku se ztratí vařením.

Stálá tělesná hmotnost

Myslete na pravidelnou pohybovou aktivitu a přizpůsobte ji vašemu celkovému zdravotnímu stavu. Dopřejte si každý den procházku na čerstvém vzduchu. Vyhněte se vysedávání u televize, které svádí k nadbytečné konzumaci jídla a pití.

Autor: Ludmila Veselá

7.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hokejisté Chomutova se utkali s finským Oulu, poprvé v přípravě nastoupil kapitán Michal Vondrka.
9

FOTO: Válečná sekera zakopána? Vondrka poprvé nastoupil za Piráty

Benešův most potřebuje rekonstrukci jako sůl.
13

Kraj se zadluží o další 1,5 miliardy. Za peníze opraví mosty i školy

Na Chomutovsku jsou ještě volná místa na příměstských táborech

Chomutovsko – Spoustu zábavy si ještě mohou užít například malí milovníci koní.

AKTUALIZOVÁNO

Muž, který zastřelil Roma v Chomutově, je na svobodě

Chomutov /AKTUALIZOVÁNO/ - Zpráva o jeho propuštění šokovala rodinu oběti.

Jirkov nabízí zájemcům místo u říjnové volební komise

Jirkov – Občané mohou dohlížet na regulérnost voleb do poslanecké sněmovny a ještě si něco přivydělat.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení