VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTOGALERIE: Hitem jara budou výsadby alejí

Ustecký kraj - Celkem Nadace Partnerství rozdělila čtvrt milionu korun. O tom, kdo další dostane příspěvek, můžete hlasovat do 12. března.  

28.2.2012
SDÍLEJ:

Vysazování stromů je jednou z aktivit, kterou Nadace Partnerství dlouhodobě podporuje.Foto: Nadace Partnerství

Ještě tři týdny a máme tady první jarní den. A s ním období, na něž se chystají občanská sdružení, spolky i školy. Období výsadby zeleně, která život kolem nás dělá veselejší.

A veseleji se rozhodně budou vysazovat stromy těm, kdo uspěli se žádostí o grant z Nadace Partnerství. Ta rozdělila na jarní výsadby stromů 250 tisíc korun. Nadační příspěvky v následujících měsících pomohou vysadit stromy na 14 místech republiky. Česká krajina tak bude bohatší o stovky stromů.

Nadační příspěvek získaly i subjekty z Ústeckého kraje. Prvním je občanské sdružení Sousedský spolek Merboltice. Nadšenci z obce na Děčínsku uspěli s projektem „Ovocná alej ke křížku v Merbolticích“. „Aleje a sady ovocných stromů (větrolamů a remízků) a ovocnářství bylo v Merbolticích tradiční do 50. let, kdy se během kolektivizace v Merbolticích rozoraly meze a většina původních alejí, větrolamů a remízků byla zničena.

Záměrem sdružení je krajině vrátit její původní ráz a funkčnost. Cílem projektu je vytvoření aleje vysazením padesáti ovocných stromů starých krajových odrůd. Stromy starých odrůd zvolili pro jejich odolnost i nutnost jejich výsadby pro uchování těchto druhů pro příští generace,“ stojí v anotaci projektu.

Cesta na vlak a cesta k menhiru

Peníze na výsadbu stromů od Nadace Partnerství dostali i v obci Slavětín nad Ohří na Lounsku. Projekt má název „Cesta na vlak a Cesta k menhiru Slavětín nad Ohří“. Jde o dosázení původní aleje novými stromy na levé straně silnice spojující obec Slavětín nad Ohří s vlakovou zastávkou. A také o dosázení části původní aleje u polní cesty, která vede k místnímu menhiru. „

Záměrem sdružení je zachovat a jasně vymezit prostor meze a stromů do budoucna, aby nedošlo k přeměně na ornici až k příkopu. Naší snahou bude také zkulturnit celý prostor meze tak, aby byl snadno udržován jednou až dvakrát ročně senosečí a zajistit ošetření, prořezání a zmlazení starých stromů původní výsadby,“ vysvětlují členové občanského Sdružení Svéráz, které dotaci obdrželo.

Hlasujte, koho ještě podpořit

Počet vysázených stromů se na jaře navýší také díky iniciativě Stromy místo letáků, ve které společnost MAKRO Cash & Carry ČR za každého zákazníka odebírajícího elektronický leták namísto papírového věnuje Nadaci Partnerství 20 korun. Nyní mohou lidé na www.makro.cz až do 12. března hlasovat, které projekty nadace penězi na výsadbu podpoří.

Ze sedmdesáti vybrali čtrnáct

O grant na jarní výsadbu stromů v maximální výši 20 tisíc korun požádalo celkem 70 obcí, občanských sdružení, škol a dalších organizací. Nadace Partnerství mohla penězi podpořit 14 projektů.

Řadí se mezi ně i výsadby alejí, které přispějí ke zlepšení prostředí. „Aleje byly historicky součástí naší krajiny. Zkrášlovaly a doplňovaly prostor kolem cest, poskytovaly stín, závětří, ovoce. Lidem začalo při procházkách jejich kouzlo chybět, a proto je teď jejich výsadba tak populární,“ vysvětluje Ivana Adámková z Nadace Partnerství.

Sázet se budou původní druhy stromů, například třešně, slivoně, jabloně, ořešáky, jeřáby nebo javory, kterým vyhovují podmínky české krajiny, a proto jsou odolnější vůči povětrnostním vlivům, chorobám a škůdcům.

Granty na výsadbu stromů spolufinancuje Státní fond životního prostředí ČR ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí.

Výsadba stromů

Nadace Partnerství se výsadbou stromů dlouhodobě zabývá. Od roku 2004 se díky finančním příspěvkům Nadace Partnerství podařilo v České republice vysadit více než 51 tisíc stromů a keřů. Pokud by se všechny tyto dřeviny uspořádaly do jedné řady, vznikla by dlouhá alej, která by mohla lemovat například cestu z Brna do Karlových Varů.

Stromy místo letáků jsou projektem, který již třetím rokem vyhlašuje Nadace Partnerství ve spolupráci s velkoobchodní společností MAKRO Cash & Carry ČR. Za každého zákazníka, který se na internetu zaregistruje k odběru elektronických letáků namísto papírových, věnuje společnost MAKRO Nadaci Partnerství 20 korun. Získané peníze pak směřují na podporu projektů výsadeb stromů.chrá

Autor: Ivo Chrástecký

28.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jan Pavlátka se narodil 16. srpna 2017 ve 3.57 hodin rodičům Andree Pavlátkové a Janu Královi z Chomutova. Měřil 53 cm a vážil 3700 g.
3

Vítáme vás na světě! Nově narozená miminka v okrese Chomutov

Na pouťový festival a motorkářský sraz v Polákách dorazily stovky lidí.
33

FOTO: Motorky, rock i kolotoče. Na pouť u Nechranic zamířili jezdci i děti

Ve městech žijí také tisíce psů. Problémy? Úklid a volný pohyb

Chomutovsko, Lounsko, Mostecko – „Sousedské štěkání“, pobíhání bez vodítka a hlavně neuklízení výkalů – stěžují si nejčastěji lidé na některé pejskaře. Majitelé psů naopak žádají více míst pro volný pohyb mazlíčků.

Ján Laco: „Dvojzápas s Litvínovem bereme stejně, jako jiné přípravné zápasy"

Chomutov - Lví podíl na jednobrankovém vítězství Pirátů Chomutov nad finským týmem Kärpät Oulu měl slovenský gólman Ján Laco. Nikdo snad už od něj ani jiný, než špičkový výkon nečeká. Po vítězném utkání poskytla brankářská jednička týmu Pirátů Chomutovskému Deníku exkluzivní rozhovor. „Byl to velmi těžký zápas, hlavně začátek,“ okomentoval prvních deset minut zápasu s úsměvem sympatický gólman.

OBRAZEM: Palačinky i pověstné quiche. V Kadani ochutnávali francouzskou kuchyni

Kadaň - V restauraci pod širou oblohou se v sobotu proměnilo Löschnerovo náměstí v Kadani.

V Kadani přijímají přihlášky do tanečních

Kadaň – Kurzy pro začátečníky budou probíhat vždy v pátek večer.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení