Ženy jsou jako detektivkáři mnohem lepší, než jejich mužští kolegové. Umí totiž lépe manipulovat se čtenáři. Napětí, emoce a komplikované zápletky, to vše je parketa žen. Tvrdí to teplická spisovatelka Veronika Černucká (1979). Sama během tří let vydala šest detektivek u brněnské Moby. „Pět z nich vyšlo v edici Původní česká detektivka (PČD), která letos má výročí. Čtenáři ji poznají podle jasně zelené obálky," prozrazuje severočeská autorka.

Česká P. D. Jamesová

Již v květnu 2014 vyšla v edici PČD kniha číslo 200, Příliš vysoké podpatky od plzeňské autorky Zuzany Rampichové. Jak tuto autorku vnímáte, baví vás?
Tou detektivkou volně navázala na svou předchozí knihu „Příliš horká čokoláda". Přitom obě knihy za přečtení stojí. Rampichová je taková česká P. D. Jamesová. Její příběhy jsou hezky propracované, dává hodně prostoru svým postavám. Vztahy se v jejích příbězích postupně komplikují, až se vyhrotí a dojde k vraždě.

A „dvoustá" detektivka „Příliš vysoké podpatky" konkrétně?
Odehrává se v nemocnici a mně atmosférou děsu hodně připomínala „Rubáš pro slavíka" od Jamesové".

Vy sama detektivky píšete, recenzujete, ale především je čtete. Jste právě teď na mateřské dovolené a těší vás, že máte hodného synka Martínka, který vám dopřává čas na vaše koníčky. Je to tak, že?
Přesně tak to je. Denně přečtu klidně dvě nebo i tři detektivky. Snažím se sledovat všechny novinky na trhu. S klidným svědomím můžu říct, že mám přečtenou i celou zelenou edici od Moby.

Čím to je?
Zajímá mě, baví mě. A nejvíc se mi líbí knihy od žen.

Tedy jistě dáte i pár svých tipů na ty pro vás nejpoutavější…
Za přečtení určitě stojí Hana Doubková, Naďa Horáková a také již zmíněná Zuzana Rampichová. Zkuste je také!

Autorka Veronika Černucká se svou novou knihou a synem Martínkem.Jaké to je, když se v roli čtenáře a recenzenta ocitne autor?
I když se snažím vychutnat si knihu jako každý jiný čtenář, přesto se přistihnu u toho, že si říkám: „Ha, tohle je stopa. Haha, na tohle bych měla skočit a myslet si, že zrovna tenhle člověk je vrah." No a také se nevyhnu komentování a předjímání děje.

S otevřenou pusou

Tak to máte pokaždé?
Úplně pokaždé ne. O to víc jsem spokojená, když narazím na knihy, jejichž zápletku ani já nevyřeším a na konci jen zírám s otevřenou pusou.

Deníku jste už před pár lety prozradila, z celého žánru máte nejraději klasické detektivky hádanky plné stop a dedukce. Co vás teď pobavilo či baví úplně nejvíce?
Mým autorem číslo jedna je švédská autorka Camilla Läckberg. Její knihy jsou napínavé, a protože se odehrávají na ostrově plném pověstí, jsou i dost strašidelné. Zápletky jsou dobře propracované a na konci vás čeká překvapení.

Jak na vás její knihy působí?
U téhle paní mám co dělat, abych se nesmála nahlas, nebo nebrečela. Jestli můžu poradit jednu její knihu, pak zkuste právě Andělíčkářku. Vyšla nedávno a když dostala mě, pobaví i ostatní.

Tip Veroniky ČernuckéTemné tajemství, příběh zasahující z roku 1974, obestírá záhadné zmizení rodiny Elvanderových, ale skrz nacistickou minulost i mnohem hlouběji do historie. „Královna severské krimi", jak mnozí Camillu Läckberg přezdívají, nabízí hrůzný příběh „Andělíčkářka" (Motto/ Albatros Media) pod taktovkou dvojice spisovatelka Erica Falcková a detektiv Patrik Hedström. Všechny jejich příběhy se odehrávají v přímořském městečku, autorčině rodné Fjällbacce. Tam, kde to „Královna" dobře zná a má ráda…

V zelené edici Původní česká detektivka vychází měsíčně dvě nebo tři knihy. Všechny spojuje to, že je píší čeští autoři pro české publikum. Co vše tato série nabízí?
V edici jsou krimi romány založené na policejních postupech, klasické detektivky hádanky nebo thrillery. Převažují v ní romány, ale vychází tu i soubory povídek…

…a jednou takovou knihou povídek jste vstoupila do světa detektivek i vy sama. Ta prvotina se jmenovala Noc, kdy jsem měla zemřít, je to knížka, ke které se rád vracím a stejně nadšeně ji i doporučuji známým i čtenářům. Která je vaše zatím poslední knížka?
Letos na jaře mi vyšla zatím poslední kniha, detektivní román „Naše heslo APOKALYPSA". „Hlavní hrdinka Tara přijíždí do severních Čech, kde vyšetřuje několik vražd na fiktivním zámečku na jezeře. Příběh se odehrává poblíž Německa a Tara v rámci vyšetřování navštíví jisté lázeňské městečko plné fontán. Nejmenuji ho zde, ale místní poznají, že jde o Teplice.

Zločin na zámku

Naše heslo APOKALYPSA je tradiční detektivka ve stylu Agathy Christie. Komu je určena, koho by mohla pobavit?
Sedět bude jistě těm, kteří si potrpí zejména na dialogy. Soukromá detektivka Tara řeší záhadu zamčeného pokoje a děj se odehrává převážně na jednom místě. Nyní je to zámek, u předešlého románu Tajemství sedmi ještěrek (MOBA 2012) to byla vila z první republiky.

Co plánujete, na co se můžeme těšit dál? Vyjde vám další kniha povídek?
Moba má už na stole dva rukopisy s Tarou. Jedna detektivka se odehrává ve fiktivním pivovaru na Lounsku, druhá ve městě, kde je klášter opředený strašidelnými pověstmi.

Sama dnes žijete s rodinou, manželem a malým synkem, v Oseku. I zde je klášter, a dost proslulý. Je to jen náhoda?
Reálie mohou připomínat Osek, ale celý můj příběh je od A do Z vymyšlený. Nebo alespoň doufám, že nám po Oseku neběhají dva vrazi, z nichž jeden je masový (směje se Veronika Černucká).